Transformation and resolving ways of the Cyprus question within united Nations and European Union perspectives
Birleşmiş milletler ve Avrupa Birliği bakış açılarından Kıbrıs sorununun dönüşümü ve çözüm yolları
- Tez No: 220559
- Danışmanlar: PROF. DR. MESUT HAKKI CAŞIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 233
Özet
Bu çalışmada Kıbrıs sorununun ortaya çıkışında ve uzun yıllardır çözümsüz kalmasındaetkili olan faktörlerin ortaya konmasına çalışılmıştır. Bu yapılırken iki temel faktörünsorunun gelişmesinde belirleyici olduğu öne sürülmüştür. İlk olarak Kıbrıs'taki dinsel,dilsel ve kültürel açıdan önemli farklılıkları bulunan iki etnik topluluk çeşitli faktörlerinetkisiyle ortak bir Kıbrıslı kimliği yaratamamış, Türk ve Yunan milliyetçiliklerininetkisiyle zaman içerisinde iki farklı ulusal kimlik geliştirmişlerdir. Bu ayrışma süreci baştaegemenliğin paylaşımı olmak üzere çeşitli konulara yansımış ve iki toplum arasındakiuzlaşmazlıkları derinleştirmiştir. İkinci önemli faktör adanın Doğu Akdeniz'deki stratejikkonumu ve buna bağlı olarak da birçok aktörün soruna müdahil olmasıdır. BaştaYunanistan, Türkiye ve Britanya olmak üzere Birleşik Devletlerin, Sovyetler Birliğinin,Birleşmiş Milletlerin ve 90'lı yıllarda da Avrupa Birliğinin soruna müdahil olması hemKıbrıs'taki gelişmeleri şekillendirmiş hem de bu aktörlerin birbirleriyle olan ilişkilerinietkilemiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, an effort has been made to set out the factors effective in the emergence ofthe Cyprus dispute and in keeping it unresolved for years. While doing this, it has beensuggested that two basic factors have been determinant in the development of the issue.Firstly, the two ethnical communities in Cyprus, with religious, language and culturaldifferences have been unable to create a Cypriot identity due to various factors and havedeveloped two different national identities in time with the effect of Turkish and Greeknationalistic aspirations. This process of differentiation has been reflected in varioussubjects including the sharing of sovereignty and the uncompromising attitude between thetwo communities and has deepened. The second important factor is the strategic location ofthe island in the East Mediterranean and intervention of many actors for this reason.Particularly, the interventions by Greece, Turkey, Britain and United States, Soviet Union,United Nations and European Union in 90?s have shaped the developments in Cyprus andhave also influenced the relation of these actors with each other.