Sulukule'yi geliştirmek - gentrifikasyon, aktivizm ve mekan yaratma üzerine antropolojik bir çalışma
Bringing development to Sulukule-an anthropological study of gentrification, activism and place-making
  1. Tez No: 220566
  2. Yazar: SEBASTİAN SCHLEBUSCH
  3. Danışmanlar: PROF. AKİLE GÜRSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Antropoloji, Sosyoloji, Anthropology, Sociology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antropoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Antropoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Bu arastırmanın içerigi, İstanbul'un tarihi bir semti olan Sulukule'nin, yerel belediyenin dedestekledigi kentsel degisim sürecidir. Kentsel dönüsüm süreci sebebiyle temsil araçları, bakısaçıları ve amaçları olan bir çok aktör ortaya çıkmıstır. Sulukule'nin tarihi karakteri vesürmekte olan kentsel dönüsüm süreci hem ulusal hem de uluslararası aktörlerin dikkatiniçekmektedir. Dayanak noktası, degisen kentsel mekanın, sosyal hayatı da degisimeugrattıgıdır. Bu formasyon neticesinde ve kentsel dönüsüm süreci taraftarları ve karsıtlarınınuygulamaları sebebiyle, Sulukule daha önce görülmemis bir önem kazanmıstır. Buradakitartısma ise belediyenin, bu semtin tarihi öneminin bilincinde olmasının yanında, semtinsosyal tabakasının degistilmesi ile Sulukule'de sosyal yasamın da degistirilmesininamaçlandıgıdır. Bu çalısma bir yere, yani Sulukule'ye baglı olarak, yüksek sınıfa dönüstürme,aktivizm ve mekan yaratma kavramları ile devam etmekte olan kentsel dönüsüm süreçleriningelisi kavramlarını biraraya getirmektedir. Bu çalısmaya göre yüksek sınıfa dönüstürme sürecive aktivizm sekilleri genel olarak mekan yaratmayı, özel olarak ta yakın zaman Sulukule'sininolusumunu saglamıstır. Alandaki karsılasmalara baglı olarak, Sulukule'nin eskiden neyi ifadeettigi, simdi neyi ifade etmekte oldugu ve gelecekte neyi ifade edecegi konularına dikkatçekilecektir.
Özet (Çeviri)
The content of this research paper is the urban transformation process promoted by a localmunicipality in a historical Istanbul neighborhood: Sulukule. Due to the urban transformationprocess, many actors have emerged that each have their different means of representation,points of view, and goals. Sulukule?s historical character and the ongoing urbantransformation process have received attention both from national and international actors.The premise of this paper will be that changing urban space also causes social life to betransformed. Out of this constellation, and the very actions taken in favor or against the urbantransformation process, Sulukule has gained a previously unknown significance. This paperwill argue that the municipality of which Sulukule is a part is fully aware of theneighborhood?s historical significance, yet intends to alter Sulukule social life by changingthe social strata of the neighborhood. This paper merges concepts of gentrification, activismand place-making in relation to a locality, Sulukule, and the ongoing events in theneighborhood?s urban transformation process. It will be argued that while gentrification andactivism have been two major concerns in Sulukule daily life for the last three years, placemakingis an outcome of the two. In other words, it is argued that the process of gentrificationand the forms of activism to be encountered constitute place-making in general and themaking of recent Sulukule in particular. As regards encounters in the field, this paper willhighlight what Sulukule stood for, what it stands for and what it will stand for.