The analysis of symbols in Anatolion rugs and carpets to present from visual communication perspective
Anadolu halı ve kilimlerinde günümüze kadar gelen sembollerin görsel iletişim açısından analizi
  1. Tez No: 220568
  2. Yazar: GÜL BAKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİN DOĞAN AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Güzel Sanatlar, Crafts, Fine Arts
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Kültürel değerler toplumun zaman içersinde geliştirdiği, yazılı olmayan kurallar ve bir sistematik üzerinden işleyen kodlar bütünüdür. Kültür bu kodlar üzerinden varlığını sürdürür, gelişir ve değişir. Kültür toplumların belirli özelliğidir ve kültür üzerinde uzlaşma sağlanmaktadır. Zira kültür içinde doğar, büyür, kültürce çevrelenir ve ölürüz, ama kültür kalır. Kültür bir kuşaktan diğerine semboller ve simgeler sayesinde aktarılıp durur. İşte bu semboller ve simgeler iletişimin temelini oluşturur. Başka bir ifadeyle semboller ve simgeler (işaretler) her türlü iletişim eyleminin oluşması için vazgeçilmez unsurdur.Sembol, insanlar için öğrenilmiş bir anlamı ve öğrenilmiş bir değeri taşıyan bir uyarı olarak belirlenebilir. Anlam; insanların günlük yaşamda bir kavrama verdikleri içerikleri ifade ederken, değer ise; insanların bu kavranma karşı duyguları ve tavırları anlamına gelmektedir. Böylece sembolik etkileşim, semboller yardımıyla zihinlerde karşılıklı anlamları ve değerleri canlandırdıkları bir süreçtir.Motifler, dilbilimsel öğeleri ve görsel içerikleri ile iletişimi gerçekleştirirler. Bu çalışmada tarihsel süreç içinde Anadolu'da halı ve kilimler üzerindeki motiflerin işaret ve anlamlarının gelişimi ve değişimi analiz etmeyi, ayrıca bu çerçevede etkili bir analiz için Yağcıbedir halılarından (Yedielli) bir örneğin göstergebilimsel çözümlemesini gerçekleştirmeyi ve motiflerin görsel iletişime etkilerini açıklamayı amaçladım.Anahtar sözcüklerHalı, kilim, Yağcıbedir halısı, motif, fraktal desen, göstergebilimsel çözümleme
Özet (Çeviri)
Cultural norms are the behaviour patterns ingrained in an individual?s mind so unconsciously that these behaviours take place in the context as life styles and a set of codes. By means of these codes; the culture evolves and changes. Culture is an entity on which we have a degree of consensus with as we are born in it, enwrapped with it and finally we die in it, however the culture is still there. We carry this notion, culture, from generation to generation by symbols and signs. Symbols provide the limits and background of communication. In other words symbols and signs make the culture reproducible and readable.Symbols are the concrete representations of a learned or acquired meaning. Meaning in daily life is attributed to the contents; value is what we feel towards this concept. In short, symbolic interaction is a phase where we understand each other through concept and abstractions.Motifs help to enhance these concepts and abstractions by linguistic and visual contents. In this study, we analyse the Anatolian carpet and kilim motifs, their significances and meanings in a chronological way. Yağcibedir Yedielli is taken as an example to enhance the semiological analysis of this study.Key wordsCarpet, kilim, Yagcibedir carpet, motif, fractal design, semiological analyssis