Çağdaş Türk resim sanatında imge olarak at figürü ve alternatif sanat uygulamaları
Horse figure as an image in contemporary Turkish painting and alternative art applications
- Tez No: 924714
- Danışmanlar: PROF. SEMRA ÇEVİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ardahan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Resim sanatında at figürü örneklerinin ilk kez ilkel insanların yaşadıkları mağara duvarlarına çizildiği bilinmektedir. Mağara resimlerinde insan figürleri çöp adam gibi çizgisel resmedilirken, bizon ve at çizimleri realist çizgilerle betimlenmiş olduğu görülmektedir. Av süreci ya da savaş sahnelerinin büyü amaçlı olduğu düşünülen bu betimlemeler resimde hayvan konusunun ilk örnekleri olarak sayılmaktadır. Doğu toplumlarının minyatür sanatında at figürünün kullanıldığı ve bu minyatür eserler içinde at figürünün yaşadığı dönemin sosyal ve toplumsal yaşantısından izler taşımaktadır. Atlar izleyende sadece güzellik ve estetik duygusu uyandırmaktadır. Türklerin Orta Asya'dan Anadolu'ya göç ettiklerinde yanlarında taşıdıkları halı, kilim ve keçe dokumalar, bronz eşyalar, mezar taşları, kılıçlar gibi nesnelerde at imgesini sıkça kullanmış oldukları gözlenmektedir. Türk kültüründe ve gündelik hayatlarında at önemli bir yere sahiptir. Bu önem atın İ.Ö. 4000-3000 dönemleri arasında ilk kez Türkler tarafından ehlileştirilmiş olmasından kaynaklanmaktadır. Sosyo-ekonomik hayat içinde yer bulan at simgesinin sanat dünyasında da var olması kaçınılmaz olmuştur. Sanat tarihi sürecinde karşımıza sıklıkla çıkan at figürü, günümüz resim sanatında da tercih edilen bir imge olmuştur. Bu çalışmada, Çağdaş Türk resim sanatında 2000 ile 2022 yılları arasında eserlerinde at figürleri kullanan dört sanatçı seçilmiş ve bu sanatçıların eserleri, teknik, kompozisyon ve anlatım dili açısından betimsel analiz yöntemiyle incelenmiştir. Çalışma, 'At figürünün resim sanatında imge olarak önemi nedir?' ve 'Çağdaş Türk resim sanatçıları neden at figürünü tercih ediyor?' sorularına yanıt aramaktadır. Buradan hareketle, kendi yaşadığım coğrafyada bulunan at figürlerini, atık malzeme olan oluklu mukavva ve akrilik boya ile bütünleyerek modern bir görünüm kazandırmayı hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
It is seen that examples of horse figures in painting were first drawn on the walls of caves where primitive people lived. While human figures in cave paintings are depicted linearly, like stick figures, bison and horse drawings appear realistic. These depictions of hunting or war scenes, thought to be for magic purposes, are considered the first examples of animal subject in painting. It is seen that the horse figure is used in the miniature art of Eastern societies. These miniature works bear traces of the social and social life of the period in which they are found. Conceptually, they are a sign of elegance and nobility. Horses create not only beauty and aesthetic concern for the viewer, but also a dialogue. It is observed that the Turks frequently used the horse image on objects such as carpets, rugs and felt textiles, bronze items, tombstones and swords that they carried with them when they migrated from Central Asia to Anatolia. Horses have an important place in Turkish culture and daily life. Take this importance BC. This is due to the fact that it was first domesticated by the Turks between the periods 4000-3000. Although horses were initially seen as hunting objects, after they were domesticated, the position of the horse went beyond a utilitarian nature. It has become inevitable for the horse symbol, which has a place in socio-economic life, to also exist in the art world. The horse figure, which we frequently encounter in the process of art history, has become an image frequently used in today's painting. In this study; In contemporary Turkish painting, 5 artists who used horse figures in their works between 2000 and 2022 were selected and the works in question were examined with the descriptive analysis method in terms of technique, composition and expression language. "What is the importance of the Horse Figure as an image in painting? Why do contemporary Turkish painting artists use the horse figure? Answers to these questions are sought. Additionally, alternative pictures will be produced using the horse figure.