CBS-coğrafi bilgi sistemi aracılığıyla veri tabanı oluşturulması ve coğrafya dersinde kullanılmas
Creating a database with GIS - geographic information system and using for geography lesson
  1. Tez No: 220600
  2. Yazar: ERKAN TİYEKLİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET TEKDAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Eğitim ve Öğretim, Çevre Mühendisliği, Geography, Education and Training, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmanın amacı, veri tabanı destekli bir CBS (Coğrafi Bilgi Sistemi) yazılımının geliştirilmesi ve hazırlanan yazılımın lise 9. sınıf Coğrafya dersi ?2. Bölüm, Harita Bilgisi, Harita Çizim Yöntemleri, Projeksiyonlar ve Özellikleri, Haritalar İle Yolculuk? konusunda uygulamaktır.Araştırmada geliştirilen CBS tabanlı coğrafya dersinin sınanması 2006?2007 eğitim öğretim yılı birinci döneminde Adana ili Seyhan ilçesinde bulunan Seyhan Şehit Temel Cingöz Lisesi'nde gerçekleştirilmiştir. Yapılan coğrafya başarı testinde aritmetik ortalaması birbirine benzer çıkan iki sınıftan biri deney grubu diğeri de kontrol grubu olarak belirlenmiştir. Deney grubu 38, kontrol grubu ise 39 öğrenciden oluşmaktadır.Deney grubu; konuları, araştırmacı ile coğrafya öğretmenleri tarafından hazırlanan CBS kullanılarak yapılan dijital harita ve animasyonlar ile işlerken, kontrol grubu aynı konuları öğretmenleri ile sınıfta standart ders programına göre işlemiştir.Araştırma sonucunda elde edilen veriler; Mann Whtitney U-Testi analizi kullanılarak yorumlanmıştır. Araştırma sonunda deney grubu ile kontrol grubunun son test puanları arasında deney grubu lehine anlamlı bir fark çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research was to develop a GIS (Geographic Information System) software and use it for teaching ?Unit 2: Map Information, Map drawing technics, projections and its features, travels with maps? in geography lesson.The experiment of the GIS based geographic lesson presentation was realised in 2006 ? 2007 education year first semester at Seyhan Şetih Temel Cingöz High School in Seyhan in Adana. One of the two classes was randomly determined as experimental group and the other one as control group since their academic achivement mean was similiar. The experimental group consists of 38 students and control group consists of 39 students.The lesson was presented to the experimental group using GIS based digital maps and animations, the control group have taught in the classroom with a standard program.The data obtained from the research was analyzed by using Mann Whtitney U-Test. As a result of the research, a significant difference was observed between the post test scores of the experimental and control groups in favor of experimental group.