İlköğretim 5. sınıf fen ve teknoloji dersi ışık ve ses ünitesinde internetin de kullanıldığı bilgisayar destekli öğretimin öğrenci başarısına etkisi
The effects of computer assisted instruction along with internet for 5th grade primary school students acquisition in science and tecnology lessons light and voice unit
  1. Tez No: 220631
  2. Yazar: BAHATTİN SALGUT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURİ EMRAHOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu araştırma İlköğretim 5. sınıf Fen ve Teknoloji dersi Işık ve Ses ünitesinde internetin de kullanıldığı bilgisayar destekli öğretimin öğrenci başarısına etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Çalışma grubunu, Adana ili Yumurtalık ilçesi Ganime Erzenci İlköğretim okulu ile Kaldırım İlköğretim okulundan, rasgele yöntemiyle seçilen kırk altı 5. sınıf öğrencisi oluşturmaktadır. Seçilen öğrencilerin karne notlarına ve sosyo-ekonomik düzeylerine bakılarak grupların denk olduğu tespit edilmiştir. Araştırmada kullanılan veriler araştırmacı tarafından geliştirilen ?ön-son test? aracılığıyla toplanmıştır. Test oluşturulurken ilk olarak belirtke tablosu oluşturulmuş ve her davranış ile ilgili iki soru hazırlanmıştır. Hazırlanan ön uygulama testi Zeynepli İlköğretim okulunda uygulanmış ve üzerinde madde analizi yapılmış, sonucunda KR-20 değeri .92 çıkmıştır. Ayrıca uygun olmayan maddeler çıkarılmış gerekli maddeler düzeltilmiştir. Hazırlanan test öğrencilere deney öncesi ve sonrası uygulanmıştır. Elde edilen veriler SPSS 11.5 paket programı t-testi ile sınanmış, .05 düzeyinde anlamlılığı test edilmiştir. Araştırmada elde edilen sonuçlar kısaca şöyledir; 1. İlköğretim 5. sınıf Fen ve Teknoloji dersi Işık ve Ses ünitesinin öğretilmesinde internetin de kullanıldığı BDÖ'yü kullanan öğrenciler ile 2005 programının kullanıldığı öğretimi alan öğrencilerin ön test puan ortalamaları arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır. 2. İlköğretim 5. sınıf Fen ve Teknoloji dersi Işık ve Ses ünitesinin öğretilmesinde internetin de kullanıldığı BDÖ'yü kullanan öğrenciler ile 2005 programının kullanıldığı öğretimi alan öğrencilerin son test puan ortalamaları arasında deney grubu lehine anlamlı bir fark bulunmuştur. 3. İlköğretim 5. sınıf Fen ve Teknoloji dersi Işık ve Ses ünitesinin öğretilmesinde internetin de kullanıldığı BDÖ'yü kullanan öğrenciler ile 2005 programın kullanıldığı öğretimi alan öğrencilerin erişi puanları ortalamaları arasında deney gurubu lehine anlamlı bir fark bulunmuştur. 4. İlköğretim 5. sınıf Fen ve Teknoloji dersi Işık ve Ses ünitesinin öğretilmesinde internetin de kullanıldığı BDÖ'yü kullanan erkek öğrenciler ile kız öğrencilerin erişi puanları ortalamaları arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır. 5. İlköğretim 5. sınıf Fen ve Teknoloji dersi Işık ve Ses ünitesinin öğretilmesinde 2005 programı öğretimi alan erkek öğrenciler ile kız öğrencilerin erişi puanları ortalamaları arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır. 6. İnternetin de kullanıldığı bilgisayar destekli öğretim alan erkek öğrenciler ile 2005 programının kullanıldığı öğretimi alan erkek öğrencilerin erişi puanları ortalamaları arasında deney grubu lehine anlamlı bir fark bulunmuştur. 7. İnternetin de kullanıldığı bilgisayar destekli öğretim alan kız öğrenciler ile 2005 programının kullanıldığı öğretimi alan kız öğrencilerin erişi puanları ortalamaları arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır. Anahtar Kelimeler : Bilgisayar Destekli Öğretim, İnternet, Fen ve Teknoloj
Özet (Çeviri)
This research has been made to investigate the effects of computer assisted Instruction along with internet for 5th grade primary school students acquisition in science and tecnology lessons light and voice unit. The study group in constituted by two primary schools in two different towns of Adana, one of which is Ganime Erzenci Primary School in Yumurtalık and the other is Kaldırım Primary School in Yumurtalık. The study group is constituted by means of forty six 5th grade students whom were chosen through random selection method. The equality of chosen groups is provided by taking into account the marks and the socio-economic levels of the students. The data, used in the research, were gathered by means of ?pre and post test? which was developed by the researcher, while developing the test, first the indicator chart was developed and then for each process one or two guestions were prepared. The pre-treatment test which was prepared beforehand was applied to the students of Zeynepli primary school and item analysis was made either. As a conclusion the KR-20 coefficient of the test was appeared as `.92?. The unsuitable items were eliminated and required items were corrected. The prepared test was applied to the students before and after the experiment. The data gathered from the test were analysed by means of SPSS 10.0 packet program ttest and the meaningfulness was tested at, .05 level.The results obtained from the research are briefly as follows: 1. There is no meaningful difference is found between the pre-test point averages of 5th grade students who are applied computer assisted instruction along with internet in teaching of science and tecnology light and voice unit and the students who are taught through the method of 2005 education programme. 2. There is a meaningful difference is found in favor of experimental group between the post-test point averages of 5th grade students who are applied computer assisted instruction along with internet in teaching of science and tecnology light and voice unit.and the students who are taught through the method of 2005 education programme. 3. There is a meanigful difference is found in favor of experimental group between the differency points (acquisition points) averages of 5th grade students who are applied computer assisted instruction along with internet in teaching of science and tecnology light and voice unit.and the students who are taught through the method of 2005 education programme. 4. In teaching light and voice unit in science and tecnology in 5th grade primary school lesson, there is no meaningful difference is found between differency points (acquisition points) averages of male and female students who use computer assisted instruction along with internet. 5. In teaching light and voice unit in science and tecnology in 5th grade primary school lesson, there is no meaningful difference was found between differency points (acquisition points) averages of male and female students who use the method of 2005 education programme. 6. There is a meanigful difference is found in favor of experimental group between the differency points (acquisition points) averages of 5th grade male students who are applied computer assisted instruction along with internet in teaching of science and tecnology light and voice unit.and the male students who are taught through the method of 2005 education programme. 7. There is no meanigful difference is found in between the differency points (acquisition points) averages of 5th grade female students who are applied computer assisted instruction along with internet in teaching of science and tecnology light and voice unit.and the female students who are taught through the method of 2005 education programme. Key Words : Computer Assisted Instruction, Internet, Science and Tecnology