Politik pazarlama ve politik pazarlama uygulamalarına yönelik eğilimler: Üniversite öğrencileri üzerine bir uygulama
Political marketing and the attitudes toward political marketing applications: A study on university students
  1. Tez No: 220630
  2. Yazar: BEYZA AYDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA DEMİRCİ OREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, İşletme, Political Science, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Siyasi partilerin seçmen oylarını etkileyebilmek ve kendi lehlerine çekebilmek için yaptıkları çalışmalar politik pazarlama kapsamı içinde yer almaktadır. Politik pazarlama, siyasi parti lideri veya adaylarının en yüksek sayıdaki oy potansiyeline ulaşmak ve seçimi kazanabilmek için kullanılan tekniklerin tümüdür.Bugün dünyadaki gelişmelerin özellikle de küreselleşmenin etkisiyle ideolojiler önemlerini yitirmeye başlamışlardır. Bu durum siyasi partilerin gerek programları gerek söylemleri açısından birbirlerine benzemelerine yol açmıştır. Bu nedenle siyasi partiler seçim kampanyalarında farklı stratejiler geliştirmeye başlamışlardır.Bu çalışmanın amacı, özellikle seçim dönemlerinde yapılan politik pazarlama uygulamalarının seçmenler üzerinde etki oluşturup oluşturmadığını belirlemektir. Bu doğrultuda, seçmenlerin siyasi partilere oy verme gerekçeleri, kampanya dönemlerinde yapılan politik pazarlama çalışmalarıyla bağlantılı olarak incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
Political marketing includes all the studies made by political parties for effecting the voters in favour of their side. Political marketing is the technique to reach the maximum number of vote of the political party leader or candidates.Today, ideologies lose their importance because of the effects of the developments in the world especially the globalisation. This situation causes to resemble political parties to each other both their programs and their thesis.for this reason, political parties begins to improve different strategies in their election campaigns.The purpose of this study is to determine the effects of political marketing activities on voters especially in the election period done by political marketing practice. So the reasons for voters to choose political parties have been examined with the political marketing activities together during the campaign periods.