İnsan kaynakları temininde kullanılan tekniklerin etkinliklerine ilişkin KOBİ'lerde bir araştırma ve model önerisi
Effectiveness of techniques used to employ human resources: A research in SMES's and model proposal
- Tez No: 220673
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN İBİCİOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 252
Özet
Günümüzde, insan faktörü işletmelerin en değerli varlığı konumundadır. Gelişen teknoloji, ilerleyen bilgi çağı insanın önemini azaltmak yerine bilakis insana verilen önemi ve değeri artırmıştır. İşletmeler açısından, insan olmadan hiçbir teknolojinin, hiçbir materyalin kullanım alanı yoktur. Dolayısıyla işletmeler için ilk ve yeter şart doğru insanların işletmede istihdam edilmiş olmasıdır.İnsana verilen önemin artması ile birlikte insan kaynakları yönetiminin önemi de anlaşılmaya başlamıştır. İnsan kaynakları yönetimi, işletmelerde insan faktörünün katkılarını artırmayı ve geliştirmeyi amaçlayan faaliyetler bütünüdür. Öncelikle işletmenin ihtiyaçlarını karşılayabilecek özelliklerde personelin istihdam edilmesi, sonrasında bu personelden en verimli şekilde yararlanma, personelin ihtiyaçlarını giderme, devamlılığını sağlama temel hedeftir.Kobi'ler ülke ekonomilerinde milli gelire olan katkıları nedeniyle çok önemli bir yere sahiptir. Ülkemizde Kobi'ler toplam işletmelerin %98'ini, toplam istihdamın ise %53,3'ünü oluşturmaktadır. Kobi'lerin özellikle istihdam sağlama, iş imkanları oluşturma, girişimciliği geliştirme, bölgesel kalkınmaya katkı sağlama gibi ekonomik ve sosyal faydaları Kobi'lere verilen önemi de gittikçe artırmaktadır.Bu iki önemli başlık, İKY ve Kobi'ler çalışmanın ana konusunu oluşturmaktadır. Artan önemine istinaden insan kaynakları yönetiminin Kobi'lerde ne derece uygulama alanı bulduğunu tespit etmek, özellikle insan kaynakları temininde kullandıkları tekniklerin kullanım, öncelik ve etkinlik düzeylerini belirlemek çalışmanın temel amacıdır. Doğru işe doğru eleman almanın Kobi'lere ve dolayısıyla ekonomiye sağlayacağı katkılar açıktır. Kobi'lerin insan kaynakları yönetimi konusunda bilinçlendirilmesi, özellikle kullanılan aday bulma yöntemlerinin etkinliklerinin Kobi'lerce anlaşılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Today the most valuable asset of the companies is human being. Instead of decreasing the importance of human being, development of technology and information century increased the importance and value of human being. For the companies without its personnel, any technology, any material is useless. So, for the companies first and needed factor is to employ the right personnel.By the increasing value of human being the importance of human resource management is understood. Human resource management is composed of activities to increase and develop the benefits of human being for the company. First of all employing the needed quality personnel and then satisfying the needs of the personnel, benefiting from them effectively, supplying their countinuity is the main aims of the human resource management.Small and medium sized enterprises have very important role in the economy because of their contribution to national income. In our country SME?s constitute 98% of total companies and 53,3% of total employment. Economic and social advantages of SME?s such as employment, job opportunities, increasing enterpreneurship and regional development, make important SME?s for the countries.These two important subjects, HRM and SME?s are the main theme of this study. Determining the size of application of human resource management, recruitment methods and their effectivenes and priority level in small and medium sized enterprises are the basic objectives of this study. It?s clear that right personnel to the right job is beneficial for both SME?s and the national economy. SME?s should be conscious about human resource management, recruitment methods and their effectiveness.