Bir yenilik göstergesi olarak patent ve Türkiye patent performansı
As an innovation indicator patent and Türkiye patent performance
  1. Tez No: 220681
  2. Yazar: HAKAN TUNÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MESUT ALBENİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
  12. Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu çalışmada ülkemizin yenilik kapasitesini patent verilerini kullanılarak açıklamaya çalıştık. İlk önce genel anlamda yeniliğin anlamı ve çeşitleri üzerinde durduk. Daha sonra yenilik göstergelerinin neler olduğu açıklamaya çalıştık.Yenilik kapasitesini ölçebilmek için zaman içerisinde gelişmiş olan bazı göstergeler kullanılmaktadır. Bunlar; AR-GE faaliyetleri, patent çalışmaları, bilimsel yayınlar, araştırmacı sayıları ve bilimsel anketler teknolojik değişim ve ilerleme sürecine ait göstergeler olarak kabul edilmektedir. Biz bu çalışmada özellikle patent için en önemli veri olan AR-GE üzerinde yoğunlaştık.Üçüncü bölümde ise gerek WIPO gerekse TPE'nin verileri kullanılarak kısa bir patent analizi yapılmıştır. Bu bölümde ülkemizdeki patent başvuruları vede sonuçları dünya ile karşılaştırılmıştır. Ayrıca yine bu bölümde ülkemizdeki bölgesel patent başvurularının incelenmiştir.Son bölümde ise öncelikle ülkemizdeki patent performansının kötü olduğu gerçeği vurgulanmış daha sonra bunun nedenleri hakkında yorumlar yapılmıştır. Özellikle iki sebep vurgulanmıştır. Bunlar üniversite ile sanayi işbirliğinin gerçekleştirilememesi ve teknolojik taklitçiliktir.
Özet (Çeviri)
In this study, we have tried to explain our country?s innovation capacity by using the patent data. Firstly we have emphasized on generally the means of and range of innovation. After that, we have tried to explain on what the indicators of the innovation are.Some indicators which developed in time have been used to measure innovation capacity. These are accepted as AR-GE activities, patent working, science publishing, the number of the researcher and scientific polls technological change and indicators belongs to the development process. In this study, we have focused on AR-GE which is the most important data especially for the patent.At the third section, a short patent analysis has been analyzed by using both the data of WIPO and TPE. In this section, patent applications and the result of them have been compared our country with the world. Furthermore; In this section also the applications of the local patent have been analyzed in our country.At the end of the last section, firstly it has emphasized that the performance of the patent is essentially bad in our county. After that the interpretations have been made about the cause of them. Especially two causes have been indicated in this section. These are that the cooperation between university and industry which have not been eventuated and technological imitating.