Reconciliation of economic growth and unemployment: Turkish economy after 2001 economic crisis
Ekonomik büyüme ve işsizliğin bağdaştırılması: 2001 ekonomik krizinden sonra Türkiye ekonomisi
- Tez No: 220705
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KAMİL YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
Bu makale, Türkiye'de 2001 yılındaki ekonomik kriz sonrası dönemde hızlı GSYİHbüyümesine rağmen gerçekleşen yüksek işsizlik oranlarının nedenlerini ele almaktadır. Türkiyeekonomisindeki işsizlik ve ekonomik büyüme ile ilgili nitelikler üzerine yakın zamandayazılmış makaleler incelendikten sonra, problemi analiz etmek için, eşleştirme teknolojisiiçeren bir Solow büyüme modeli kullanılmıştır. Toplam Faktör Verimliliğindeki (TFP) dahahızlı bir büyümenin, denge durumunda daha yüksek bir işsizlik oranını oluşturabileceğiTürkiye ekonomisi için gösterilmiştir. İşsizlik oranı ve sermaye stoğu için geçiş dönemidinamiklerinin simülasyonu da yapılmıştır. Son olarak, işsizlik oranını azaltmaya yönelikhükümet tarafından yakın zamanda arz edilen sosyal sigorta işveren payındaki bir azaltmanınsonuçları analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This paper considers the reasons for high unemployment rates in Turkey after the economiccrisis in 2001 despite rapid GDP growth. After examining recent papers over thefacts about unemployment and economic growth in the Turkish economy, it uses a Solowgrowth model with matching technology to analyze the problem. It is shown that highergrowth rates in Total Factor Productivity (TFP) can produce a higher unemployment rateat the steady state for the Turkish economy. The transitional dynamics for unemploymentrate and capital stock are also simulated. Finally, the consequences of a reduction in thepayroll tax rate, which has been recently proposed by the government to decrease the unemploymentrate, are analyzed.