International business cycles with nontradable goods
Ticarete konu olmayan malların varlığında uluslar arası konjonktürel dalgalanmalar
- Tez No: 220707
- Danışmanlar: PROF. DR. SUMRU ALTUĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Bölümü
- Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu makale konjonktürel dalgalanmaların uluslar arası geçişini, uluslar arası ticaretekonu olmayan malları da içerecek şekilde 2 ülkeli bir modelle açıklamaya çalışmaktadır. Bumodelin konjonktürel dalgaların mantığını rasyonalize etmedeki başarısını görmek amacıyla,verilerden elde edilen parametreler aracılığıyla model simüle edilmektedir. Sonuçlar, uluslararası mal ve aktif ticareti yapısının birbirine bağımlı olduğuna işaret olarak yorumlanmıştır. Buna göre, finansal bütünleşmeyi ve makroekonomik dalgalanmaların geçişinianaliz ederken, gerek mal gerekse aktiflerin uluslararası ticaretindeki yapıyı içselleştiren biryaklaşımın gerekliliği vurgulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This paper examines the international transmission of business cycles in a two-countrymodel with nontradable goods. The model is parameterized, calibrated, and simulated toexplore its ability to rationalize characteristics of observed business cycles. The predictionsof this model are compared to those of others under different financial structures. The findingsare interpreted as evidence that the structure of international trade of goods and assetsare interdependent, and therefore an endogenous approach in both dimensions is necessarywhen analyzing the transmission of macroeconomic fluctuations and financial integration.