Real business cycle models in emerging economies
Yükselen ekonomilerde reel iş çevrimi modelleri
- Tez No: 869757
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA AYKUT ATTAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Yükselen Piyasa Ekonomileri (EME), gelişmiş piyasalara kıyasla daha farklı ekonomik dinamikler sergilemektedir. Bazı EME'ler ticaret fazlaları nedeniyle güçlü bir büyüme kaydederken, çoğu üretim süreçlerinde ithal girdilere bağımlı ve önemli düzeyde dış borçla karşı karşıyadır. Bu tez, EME'lerin ayırt edici özelliklerini dikkate alarak iki önemli araştırma sorusunu ele almayı amaçlamaktadır. Temel amaç, ticaret açığı ve önemli miktarda dış borçla karakterize edilen bir EME'deki ekonomik dalgalanmaların kökenlerini ve aktarım mekanizmalarını araştırmaktır. Diğer amaç ise farklı sektörleri dikkate alarak, üretimleri ithal girdilere dayalı olan EME'lerin temel özelliklerini belirlemektir. Türkiye, istikrarlı ticaret açıkları ve önemli miktarda dış borcu olması nedeniyle bu çalışma için uygun bir öznedir. Bölüm 1'de hem dinamik stokastik genel denge (DSGE) modelini hem de Türkiye verilerini kullanan Bayesyen tahmin tekniğini kullanıyoruz. Sonuçlar, Türkiye'nin büyüme şoklarına karşı yüksek düzeyde hassasiyet gösterdiğine işaret etmektedir. Ayrıca ticaret dengesinin çıktıya oranındaki dalgalanmalar incelendiğinde, hem orta hem de uzun vadede ülke primi ve yerel harcama şoku süreçlerinin dalgalanmaların önemli bir kısmını oluşturduğu görülmektedir. En önemli bulgu, modelin Türkiye'nin 1994, 2001 ve 2009 kriz dönemlerindeki dalgalanmalarını doğru bir şekilde yakalayabilmesidir. Zamanla, nihai mal üretimi ithal girdilere daha bağımlı hale gelmektedir. Bu durumun ardındaki mantık, Bölüm 2'de ithal girdileri üretim faktörü olarak içeren ve farklı sektörler arasında ayrım yapan kavramsal bir çerçevenin oluşturulmasına yol açmıştır. Bildiğimiz kadarıyla, üretim süreçlerindeki ithal girdileri ve sektör farklılıklarını teorik bir model çerçevesinde birleştiren literatür eksikliği bulunmaktadır. Modelin bulguları, ticarete konu olmayan mallar sektörü ile uluslararası ticaretle ilişkili makroekonomik değişkenler arasında ters yönlü bir ilişki olduğunu göstermektedir. Ayrıca, makroekonomik değişkenlerdeki dalgalanmaların aydınlatılmasın- da ülke primi şoku en açıklayıcı şok sürecidir..
Özet (Çeviri)
Emerging Market Economies (EMEs) exhibit different economic dynamics compared to developed markets. While several EMEs have strong growth due to their trade surplus, most of them rely on imported inputs for their production processes and face a significant amount of foreign debt. This thesis seeks to address two crucial research questions concerning the distinctive characteristics of EMEs. The primary objective is to investigate the origins and transmission mechanisms behind economic fluctuations in an EME characterized by a trade deficit and substantial foreign debt. The other objective is to identify the fundamental attributes of EMEs that rely on imported inputs, taking into account different sectors. Türkiye is an appropriate subject for the study because it has consistent trade deficits and a significant amount of foreign debt. In Chapter 1, we employ both a dynamic stochastic general equilibrium (DSGE) model and the Bayesian estimation technique using the Turkish data. The results indicate that Türkiye exhibits a higher degree of sensitivity to growth shocks. Furthermore, analyzing the fluctuations of the trade balance to output ratio reveals that country premium and domestic spending shock processes, both in the medium and long terms, account for a substantial portion of its fluctuations. The most significant finding is the model's ability to accurately capture the fluctuations in Türkiye's crisis periods (1994, 2001, and 2009). Over time, the production of final goods has become more reliant on imported inputs. The reasoning behind this situation led to the creation of a conceptual framework in Chapter 2, which includes imported inputs as a factor of production and distinguishes between different sectors. To the best of our knowledge, there is a scarcity of literature that combines imported inputs in production processes and sector differentiation within a theoretical model. The model's findings indicate that there is an inverse relationship between non-tradable goods sector and the macroeconomic variables associated with international trade. Moreover, country premium shock holds the highest significance in elucidating the macroeconomic fluctuations.