Implementation via code of rights
Haklar yapısı aracılığıyla uygulanabilirlik
- Tez No: 220721
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMİH KORAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
- Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Bir sosyal seçim kuralının uygulanması, her terçih profilinde denge sonuçlarıile sosyal seçim kuralı tarfından seçilen seçeneklerin örtüşmesini sağlayacakkuvvet dağılımının tasarımı olarak düşünülebilir. Bu çalışmamızda, toplumdahaklar yapısı aracılığıyla temsil edilen kuvvet dağılımını hareket noktası alarak,uygulama kuramı için yeni bir toplumsal çerçeve sunuyoruz. Haklar yapısıaracılığıyla uygulanabilirliğin(gama uygulanabilirlik olarak da isimlendirilmiştir),mekanizma aracılığıyla klasik Nash uygulanabilirlikle olan ilişkisi incelenmiştir.Üzerinde haklar yapısının belirleneceği durum uzayını yalnızca aralarındantoplumsal seçimin yapılacağı seçeneklerin oluşturduğu durumda haklar yapısıaracılığiyla uygulanabilirliğin karakterizasyonu sunulmuştur. Herhangi birsosyal seçim kuralının haklar yapısı aracılığiyla uygulanabilir olması için,tarafımızca ortaya atılan belirleyici oligarşik tekdüzelik koşulunu sağlamasıgerektiği gösterilmiştir. Bunun yanısıra, belirleyici oligarşik tekdüzelik koşuluPareto verimlilikle birlikte boş değerli olmayan bir sosyal seçim kuralınıngama uygulanabilir olması için yeterli olmaktadır. Son olarak da A.K. Sen'e aitolan liberal açmazı incelenmesinin uygun düştüğü gözlemlenen haklar yapısıçerçevesinde yeniden ele alınmıstır.
Özet (Çeviri)
Implementation of a social choice rule can be thought of as a design of power(re)distribution in the society whose ?equilibrium outcomes? coincide withthe alternatives chosen by the social choice rule at any preference profile ofthe society. In this paper, we introduce a new societal framework for implementationwhich takes the power distribution in the society, representedby a code of rights, as its point of departure. We examine and identify howimplementation via code of rights (referred to as gamma implementation) isrelated to classical Nash implementation via mechanism. We characterizegamma implementability when the state space on which the rights structureis to be specified consists of the alternatives from which a social choice is to bemade. We show that any social choice rule is gamma implementable if it satisfiespivotal oligarchic monotonicity condition that we introduce. Moreover,pivotal oligarchic monotonicity condition combined with Pareto optimalityis sufficient for a non-empty valued social choice rule to be gamma implementable.Finally we revisit liberal?s paradox of A.K. Sen, which turns outto fit very well into the gamma implementation framework.