Models and algorithms for deterministic and robust discrete time/cost trade-off problems
Deterministik ve gürbüz kesikli zaman/maliyet ödünleşim problemleri için modeller ve algoritmalar
- Tez No: 220723
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL EREL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Proje çizelgeleri, projenin ne zaman tamamlanacağını, hangi faaliyetlerin ne zaman yapılacağını ve kaynakların faaliyetlere nasıl atanacağını belirtir. Mevcut proje çizelgeleme yöntemlerinin büyük çoğunluğu proje çizelgelerinin öngörüldüğü şekilde uygulanabileceğini varsaymaktadır. Fakat pratikte projeler, kaynak kullanımındaki, faktör fiyatlarındaki, nakit akışlarındaki değişkenliklerden, nitelik problemleri sebebiyle işlerin tekrarlanması ve buna benzer diğer belirsizlik kaynaklarından etkilenmektedirler. Bu çalışmada proje çizelgeleme modellerinde belirsizlik göz önüne alınmış ve belirsizliğin proje amaçlarına ulaşılmasına etkisinin en aza indirgenmesi için gürbüz çizelgeleme yöntemlerinin geliştirilmesi hedeflenmiştir. Proje ortamı olarak gerçek proje uygulamalarını iyi yansıtan ve literatürde iyi bilinen kesikli zaman/maliyet ödünleşim problemi (KZMÖP) incelenmiştir.İlk olarak, iki temel belirgin KZMÖP türü incelenmiştir: vade problemi ve bütçe problemi. Vade probleminde proje süresi belirlenen vadeyi geçmeyecek şekilde proje bütçesi enazlanmaktadır. Bütçe probleminde ise proje bütçesi belirlenen miktarı geçmeyecek şekilde proje süresi enazlanmaktadır. Her iki tür için de büyük ölçekli proje çizelgeleme problemlerini kesin olarak çözebilmek için Benders ayrıştırması uygulanmış, probleme özgü hızlandırma mekanizmaları öne sürülmüştür.Daha sonra maliyetlerdeki belirsizlik göz önüne alınmış ve aktivite maliyetlerinin belirli aralıklar dahilinde gerçekleştiği varsayılmıştır. Bu şartlar altında gürbüz KZMÖP için üç farklı model öne sürülmüş ve bu modellerin etkinliği karşılaştırılmıştır. Modellerin çözümü için kesin ve sezgisel yöntemler öne sürülmüştür.Son olarak belirsizlik ortamından kaynaklanan risklere karşı çizelgenin direncini, dayanıklılığını, nesnel olarak değerlendirebilmek için ölçü birimleri tasarlanmış ve proje risklerini göz önüne alan iki aşamalı gürbüz proje çizelgeleme yöntemi geliştirilmiştir. Ayrıca, önerilen yaklaşımın gecikme cezası ve erken bitirme kazancı olan bir karmaşık çizelgeleme problemine de dönüştürülebileceği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Projects are subject to various sources of uncertainties that often negatively impact activity durations and costs. Therefore, it is of crucial importance to develop effective approaches to generate robust project schedules that are less vulnerable to disruptions caused by uncontrollable factors. This dissertation concentrates on robust scheduling in project environments; specifically, we address the discrete time/cost trade-off problem (DTCTP).Firstly, Benders Decomposition based exact algorithms to solve the deadline and the budget versions of the deterministic DTCTP of realistic sizes are proposed. We have included several features to accelerate the convergence and solve large instances to optimality. Secondly, we incorporate uncertainty in activity costs. We formulate robust DTCTP using three alternative models. We develop exact and heuristic algorithms to solve the robust models in which uncertainty is modeled via interval costs. The main contribution is the incorporation of uncertainty into a practically relevant project scheduling problem and developing problem specific solution approaches. To the best of our knowledge, this research is the first application of robust optimization to DTCTP.Finally, we introduce some surrogate measures that aim at providing an accurate estimate of the schedule robustness. The pertinence of proposed measures is assessed through computational experiments. Using the insight revealed by the computational study, we propose a two-stage robust scheduling algorithm. Furthermore, we provide evidence that the proposed approach can be extended to solve a scheduling problem with tardiness penalties and earliness rewards.