Evaluating the Oylum Hoyuk painted ware within the framework of syro-cilician, levantine, and khabur painted ceramic cultures
Oylum Höyük otc boyali seramiginin syro-kilikya, levant ve habur boyali seramik kulturleri cercevesinde degerlendirilmesi
  1. Tez No: 220728
  2. Yazar: MERT ÇATALBAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MARİE HENRİETTE GATES
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji ve Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Modern Kilis ilinde Akpınar nehri kıyısında yeralan Oylum Höyük, konumu itibariyle Kuzey Suriye, Mezopotamya ve Anadolu'nun kesiştiği bölgede, bu kültürlere ait buluntular veren Geç Kalkolitik'ten Hellenistik döneme kadar iskanın izlenebildiği önemli bir merkezdir. MÖ. 2. Binyılın ilk çeyreğine tarihlenen geniş ticaret ağı içinde yeralan Oylum Höyük'te dönemin kültürler arası bağlantılarını veya farklılıklarını anlamakta kullanılan başlıca unsurlardan biri olan seramik topluluklarının boyalı örnekleri ele geçmiştir.Tezin hazırlanmasındaki başlıca amaç Oylum'un Orta Bronz Çağı tabakalarında ele geçen boya bezemeli seramik örneklerinin dönemin yaygın boyalı kültürleri Habur, Syro-Kilikya ve Levant boyalı seramik topluluklarıyla benzerlik derecelerinin araştırılmasıdır. Elde edilebilecek sonuçlar Oylum Höyük'ün Orta Bronz Çağı boyalı seramik repertuarının kısmen belirlenmesinin yanısıra yerleşimin kültürel kimliğinin tanımlanmasında ve merkezin dönem içindeki öneminin kavranmasında yardımcı olacaktır.
Özet (Çeviri)
Oylum Höyük, located on the coast of Akpınar River in modern Kilis region, is an important mound, which give several finds belonging to North Syria, Mesopotamia and Anatolia. As a consequence of its advantaged position, Oylum has been inhabited from at least from the 4th millennium BC. to Hellenistic period.Oylum Höyük being a part of the second millennium trade traffic, has a decorated ceramic assemblage used to comprehend the relations and distinctions among the cultures.In the preparation of this thesis, the main intend is to study the parallelism between Oylum painted examples and other 2nd millennium BC decorated ceramic traditions, e.g. Khabur, Syro-Cilician, and Levantine Painted ware. The results may be helpful to establish the identification of the Middle Bronze Age painted ceramic groups of Oylum and to comprehend the cultural characteristics of the settlement in this period.