International dimension of democratization: The impact of EU credibility on democratic consolidation of Turkey
Demokratikleşmenin uluslararası boyutu: Avrupa Birliği'nin güvenilirliğinin Türkiye'de demokrasinin pekişmesine etkisi
  1. Tez No: 220734
  2. Yazar: RÜYA LÜLECİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. ALİ TEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
Avrupa Birliği (AB), Türkiye'nin uzun yıllar süren demokratikleşme yolculuğunda belirleyici bir aktör olmuştur ve bu durum AB demokratik şartlılığının Türk reform süreci üzerindeki önemli etkisine bağlıdır. Fakat bu etkinin sürekli olabilmesi Türkiye'ye karşı güvenilir bir AB yaklaşımının varlığına bağlıdır. Özellikle 2004 sonrası dönemde AB'nin Türkiye'nin üyelik sürecine ilişkin giderek artan taraflı ve ayrımcı politikalar izlemesi sonucu Türkiye'deki demokratik pekişmenin yavaşlaması bu durumun bir göstergesidir. Bu tezde, AB- Türkiye ilişkilerinin 3 farklı dönemi (1999 öncesi, 1999- 2004 ve 2004 sonrası) süresince, AB demokratik şartlılığının güvenilirliğindeki değişimin Türkiye'deki demokratik pekişmenin hız ve kalitesindeki değişime nasıl etki ettiğini incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
The European Union (EU) has been a decisive actor in Turkey?s long journey of democratization, and this is due to substantial impact of the EU democratic conditionality on Turkish reform process. However, whether this effect will be persistent or not, is depended on the existence of a credible EU approach towards Turkey. Slow down in Turkey?s democratic consolidation in the post- 2004 period due to increasingly sided and discriminatory approaches of the EU as regards to Turkey?s accession process is an indicator of this fact. In this respect, analyzing three different period (pre- 1999, 1999-2004 and post- 2004) of EU-Turkey relations, the thesis investigates how the variance in the credibility of the EU conditionality affects the variance in the speed and quality of democratic consolidation in Turkey.