The Andican uprising, 13 May 2005
Andican ayaklanması, 13 Mayıs 2005
- Tez No: 220733
- Danışmanlar: DR. HASAN ALİ KARASAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, Uluslararası İlişkiler, History, International Relations
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Sovyetler Birliğinin çöküşünden bu yana Özbekistan, devlet yaratma sürecinde ekonomik, sosyal ve siyasi olmak üzere bir çok problemle karşı karşıya kaldı. Tüm bu faktörlerin bir araya gelmesiyle 13 Mayıs 2005 tarihinde Özbekistan'ın Andican vilayetinde büyük ölçekli bir ayaklanma ortaya cıktı. Bu tezde Andican ayaklanmasının ardında yatan sebepler açıklığa kavuşturulmaya çalışıldı. Bu sebepleri araştırırken öncelikle Sovyetler Birliğinin çöküsünün ardından Özbekistan'ın yüz yüze kaldığı dini koktenciliğin sebeplerini, doğasını ve derecesini aydınlatmaya çalıştım. Özbekistanda mevcut sivil toplum kuruluşlarının ve klan ilişkilerinin özelliklerini incelemek suretiyle de ülkenin iç politikasi üzerinde ayrıca durdum. Bu tezde iç politikanın yanı sıra uluslararası konjonktürün Andican ayaklanmasında nasıl bir etkisi olmuş olabileceğini görebilmek için Orta Asya da görülen renkli devrimlerle birlikte Amerika Birleşik Devletleri'nin Özbekistanla olan ilişkilerinin bir analizi yapıldı. Karimov hükümetinin mikroekonmik açıdan başarısız mali reformları da ayrıca incelendi. Bu çalışmanın sonucunda varılan nokta Özbekistan'ın iki önemli yapısal özelliği arasında sıkışıp kaldığı yönünde oldu. Bir yandan demokrasinin ilerletilmesi icin gerekli görülen özgürlükler öteki yandan demokrasinin özünü oluşturan laik yapıya aykırı dini koktenciliğe karşı arttırılan otoriter yapı mevcut durumu oldukça zorlaştırdı. Batı demokrasi savaşı verirken yakın ilişkilerden medet uman Dogu otoriter Karimov hükümetini destekledi. Hali hazırda ekonomik problemlerden şikayetci halk Karimov'un otoriter politikalarından iyice rahatsızlık duymaya başladı. Dini gruplar ekonomik olanaklar sunarak yandaş elde etmek suretiyle bu rahatsızlıktan faydalandı, aynı zamanda sosyal baskıdan bıkmış Özbekler, Amerika ve Avrupa Birliği tarafindan sivil toplum kuruluşları aracılığıyla desteklendi. Bu doğrultuda Andican ayklanması tüm bu faktörleri içerisinde barındıran sosyal bir vakkadır ve bu tez Özbekistanı anlamak için bu ilişkilerin incelendiği bir laboratuvar çalışması olarak algılanmalıdır.
Özet (Çeviri)
Since the collapse of the Soviet Union state building process in Uzbekistan became subjected to the social, political and economic problems. When all these factors came together Andican Uprising occurred on 13 May 2005. In this thesis I tried to clarify the basic motives behind the Andican Uprising. By investigating these motives, I attempted to shed light on religious fundamentalism that the Government of Uzbekistan faced after the collapse of the Soviet Union. As a part of problematical state building process, role of domestic politics in the emergence of the uprising was also covered by pointing out the characteristics of clan politics and civil society in Uzbekistan. Reasons of the event were also investigated on international level. In this context geopolitical strategy of international actors, the colored revolutions and U.S ? Uzbekistan relations were explored. Economic integration of Uzbekistan to world economy and its failing reformation process was explored. While promotion of democracy in Uzbekistan was necessitating broader freedom for society, religious fundamentalism led the government to intensify its authoritarian character. These two conflicting characteristics of the country created two sides over which international actors played their cards. While the west insisted on the democratization of the country the east supported the Uzbek government?s harsh measurement over religious groups. Andican Uprising is an important case in which it is possible to find all prominent characteristics of the Uzbek politics, and therefore this thesis can be taken as a laboratory work in which all relevant traces were investigated to understand Uzbekistan.