Bulletproof world preventing the proliferation and misuse of small arms and light weapons: Current initiatives, future possibilities
Kurşun geçirmez dünya küçük ve hafif silahların yayılmasını engellemek: Yürürlükteki önemler, gelecek olasılıklar
  1. Tez No: 220735
  2. Yazar: YASEMİN NUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA KİBAROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Defense and Defense Technologies, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu çalışma küçük ve hafif silahların yayılmasını ve bu ölümcül silahkategorisinin yayılmasını engellemeyi amaçlayan girişimleri, yürürlüktekiönlemlerin ne derecede etkili olduklarını analiz etmek amacıyla incelemiştir.Tezin ikinci bölümünde küçük ve hafif silahlar kategorisi tanımlanmış veincelenmiştir. Aynı zamanda hem bu silahların yayılmasının hem de bu yayılmayıengellemeye yönelik girişimlerin tarihsel süreci araştırılmıştır. Bu kategoriyegiren silahların neden günümüz çatışmalarında en çok tercih edilen silahlar olduğuanaliz edilmiştir. Ayrıca bu kategori silahların yayılmasının sonuçları daaraştırılmıştır. Ayrıca küçük ve hafif silahların yayılmasını engellemeye yönelikhem uluslararası hem bölgesel anlaşmalar analiz edilerek bu girişimlerin nederecede başarı gösterdikleri de tartışılmıştır. Ayrıca küçük ve hafif silahlarınyayılması ve yanlış kullanılmasını engellemeye yönelik gelecekte alınmasıgereken önlemler de tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes the proliferation of Small Arms and Light Weapons(SALW) and efforts to prevent the proliferation of this deadly category of weapons in order to assess whether or not current initiatives are efficient in dealing with this global pandemic. The category of SALW will be defined and discussed in the second chapter of the thesis while also examining the historical trends in both SALW proliferation and in efforts to counter this proliferation. It will seek to give explanations on why this category is the category regroupingweapons that are the weapons of choice in most current conflicts. This will enable an accurate analysis of the consequences of SALW proliferation. The thesis will also trace the evolution of both international and regional agreements aiming to prevent SALW proliferation in order to evaluate whether or not the steps taken so far are efficient in dealing with the problem, and to highlight areas that can be further improved to better prevent SALW proliferation and misuse.