An analysis of the development and the importance of oil and gas resources in Russia and their relationship to the Russian economic growth and foreign policy
Rusya?da petrol ve gaz kaynaklarının gelişimi, önemi ve bu kaynakların rus dış politikası ve ekonomik büyümesi ile ilişkisinin bir analizi
- Tez No: 220745
- Danışmanlar: PROF. NORMAN STONE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Enerji, Uluslararası İlişkiler, Economics, Energy, International Relations
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 311
Özet
Bu tez, Rusya'daki petrol ve gaz sektörü gelişimini, Rus Devleti çıkarlarının ve politika önceliklerinin oluşumu ile ilgili bu değerlerin rolünü anlamak amacıyla hem ulusal hem de uluslararası seviyede incelemektedir. Tez, petrol ve gaz kaynaklarının etkisinin önemli olduğu ekonomik ve siyasi konuları belirlemektedir.Tez, Rusya'nın ekonomik gelişimi ile petrol ve gaz sektöründen elde edilen gelirler arasında ve aynı zamanda Rus dış politikası ve petrol ve gaz sektörü arasında açık ve kapalı çeşitli bağlantıları izah etmektedir. Değişen dünya düzeninde, stratejik manipülasyon, iletişim, ikna ve ekonomik tedbirler, uluslararası hususların sonuçlarını biçimlendirme hususunda askeri güç veya direkt tehlikeler kadar önemlidir.Sovyetler Birliği'nin çöküşünün ardından, petrol ve gaz diplomasisi, boru hattı politikası, sübvansiyonlu enerji teslimleri, enerji teslimlerinin kesilmesi tehlikeleri, eski Sovyetler Birliği bölgesi genelinde Rus etkisini canlandırmaya yönelik girişimleri renklendirmiştir. Rusya bugün, petrol ve gazlarını en iyi koşullarda güvenceye almak için rekabet eden net enerji tüketicileri arasında sıkışıp kalmıştır. Rusya'nın 1991 yılında askeri kabiliyetlerinin azalmasından sonra, bu önemli kaynaklar etrafındaki politika Rusya'nın dahili ve harici gündeminin birincil etmeni olmuşturBu çalışmanın diğer bir amacı, bir devletin ülke içi gündeminin uluslararası arenadaki etkisinin analizini vurgulayarak uluslararası ilişkilerin araştırmalarına katkıda bulunmaktır. Ülke içi faktörlerin, uluslararası düzeydeki oyuncuların paylaştığı ilişkiler hususunda can alıcı bir bağlantısı vardır. Bu tez Rusya'nın petrol ve gaz sektöründeki gelişiminde ulusal ve uluslararası ilişkileri değerlendirmek ve anlamak için kullanılacaktır.
Özet (Çeviri)
This dissertation analyzes the development of the oil and gas sector in Russia with a view to understand the role of these assets on the formation of Russian state interests and consequent policy prioritization, both at the domestic and the international level. The study identifies economic and political issues on which the influence of the oil and gas resources has been significant.The dissertation elucidates the various links between Russian economic development and revenues from the oil and gas sector, and well as explicit and implicit connections between Russian foreign policy and the oil and gas sector. In the changing world order, strategic manipulation, communication, persuasion and economic incentives became as important as military might or an outright threat in order to shape the outcome of international issues.Following the collapse of the Soviet Union, oil and gas diplomacy, pipeline politics, subsidised energy deliveries, threats to cut-off energy deliveries coloured Russian attempts to revitalize influence throughout the territory of the former Soviet Union. Russia today is wedged between net consumers of energy which are competing to secure best terms for their oil and gas deliveries. As the Russian military capabilities fell after 1991, the policy around these vital resources has become the primary drivers of Russian domestic and foreign agenda.Another aim of this analysis is to contribute to the study of international relations by emphasizing its analysis of a state?s domestic agenda?s effect on the international arena. Domestic factors have a crucial relevance to relationships shared by actors at the international level. This dissertation will use Russia?s development of the oil and gas sector as a case for evaluating and understanding the relationship between domestic and international issues.