Local participation and social capital in women's development projects:influence of external versus internal financing on NGOs in Turkey
Kadınların kalkınma projelerinde yerel katılım ve sosyal sermaye: Yurtiçi ve yurtdışı finansman kaynaklarının Türkiye?deki sivil toplum orgütler üzerindeki etkileri
- Tez No: 220744
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. PİNAR İPEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 185
Özet
Sürdürelebilir kalkınma bir çok uzman için çözümü zor bir sorun olmuştur. Kalkınma çalışmalarının sosyal boyutu son yıllarda önem kazanmıştır. Bu bağlamda, sivil toplum ve sosyal sermaye kavramları yoğun bir biçimde tartışılıp daha fazla incelenirken ülkelere özel veriye dayalı çalışma sayısı azdır. Bu nedenle, bu tez Türkiye'de kadınların kalkınma projelerinde yerel katılım ve sosyal sermaye üzerine yoğunlaşmıştır. Bu çalışmadaki araştırma sorusu: Türkiye'deki sivil toplum örgütlerinin (STÖ) kadınların kalkınma projelerinin yurtiçi ya da yurtdışı kaynaklardan finanse edilmesi yerel katılımı nasıl etkilemektedir?Kadınların kalkınma projelerinde finans kaynaklarının yerel katılımdaki rolünü incelemek amaciyla kalkınma, sivil toplum, kadınlar-kalkınma ile sosyal sermaye üzerine teorik tartışmalarda, yerel katılımın sürdürelebilir kalkınma ve ilgili projelerin kadınların güçlendirilmesi için önemi değerlendirilmiştir. Ayrıca, Türkiye'deki kadın STÖ'lerinin çalışmaları ve gelişimini açıklamak amacıyla sivil toplum ve kadın hareketlerinin Türkiye'deki tarihi genel olarak verilmiştir. Örneklem, yurtiçi ve yurtdışı kaynaklardan finans edilen kadınların kalkınma projeleri ile finans sağlayan kuruluşlardan seçilmiştir.Bu çalışmadaki temel varsayım, yerel katılımın sosyal sermayeyi kullanılabilir kıldığıdır. Kadınlar, STÖ'lerin projelerinin uygulama ve denetleme dahil tüm safhalarında yapabilir ve aktif katılımcılar olarak algılanmalıdır. Bu bağlamda STÖ'lerin ve finans sağlayan yerel kuruluşların, bunların yapısına özgü yerel kaynaklardan ortaya çıkan özgün bilgiden dolayı yerel katılımı daha çok kullanmaları beklenmektedir. Fakat, araştırma sonuçları bu öngörüyü yeterli biçimde desteklememektedir. Projenin finansı başvurularındaki katılım şartına rağmen, hem yurtiçi hem de yurtdışından finans sağlayan projelerin yöneticilerinin/idarecilerinin katılımı bir şart olarak algılamadıkları gözlenmiştir. Yurtiçi ve yurtdışı kaynaklardan finanse edilen projelerin hiç biri önemli ölçüde yerel katılımla gerçekleştirilmemiştir.Araştırmanın sonuçlarına gore katılıma yer veren yaklaşım, STÖ'ler ve finans sağlayan kuruluşların söylemlerinin bir parçası olmakla beraber, uygulamada yerel katılıma nadiren yer verilmiştir. Örneklemdeki projelerde yerel katılım yeterince kullanılmadığı için sosyal sermaye, kadınların kendi tercih ettikleri kalkınma programlarının aktif sahipleri olarak güçlenmelerine olanak vermemiştir. Bu nedenle, Türkiye'de kadınları birbirine bağlayan ve köprü kuran sosyal sermaye üzerine daha çok araştırma yapılması gerekmektedir. Sonuç olarak, Türkiye'de kalkınmada kadının/cinsiyetin yeri kapsamında çalışan uygulayıcıların bu benzersiz kaynağı etkin kullanmamaları oldukca şaşırtıcıdır.
Özet (Çeviri)
Sustainable development has been a great challenge for a number of experts. The social dimension of development studies has gained significance in recent decades. Civil society and social capital are, therefore, increasingly more examined as these concepts are widely discussed; and there are not many empirical country specific studies of them. Accordingly, this thesis focuses on local participation and social capital in women?s development projects in Turkey. The research question in this study is: how does internal versus external financing influence local participation in women?s development projects of non-governmental organizations (NGOs) in Turkey?In order to examine the role of financing in local participation in women?s development projects, the theoretical arguments focusing on development, civil society, women?s development and social capital are assessed to demonstrate the importance of local participation for sustainable development and women?s development projects for empowerment of women. Furthermore, an overview of Turkey?s history from the angle of civil society and women?s movement is presented to provide a background for the evolution of women?s NGOs and their work in Turkey. A sample of donor organizations and externally and internally funded women?s development projects is selected as cases.The assumption of this study is that local participation can facilitate social capital. Women should be perceived as able and active participants in all phases of the NGOs? projects, including implementation and monitoring. Thus, NGOs and local donors are expected to use more participatory approaches because of the grounded knowledge potentially stemming from `internal? resources that are embedded in these organizations. However, the research findings demonstrated that this argument cannot be sufficiently supported. Despite the participatory requirement in the applications, managers/administration of both externally and internally funded projects perceive no such requirement. Neither the externally nor the internally financed projects were undertaken with considerable local participation.Overall, the findings have shown that the participatory approach is often part of the rhetoric of the donors and the NGOs; however, it rarely appears in practice. Since local participation is not facilitated to a full extent in the sample projects, social capital is not used to allow empowerment of women as active owners of their choice of development programs. Therefore, bonding and bridging social capital among women in Turkey requires further research. Consequently, it is puzzling that development practitioners in Turkey dealing with women/gender in development would not fully utilize this invaluable resource.