Uyghur (Eastern Turkistan) secessonism in the people's Republic of China
Uygur (Doğu Türkistan) ayrılıkçılığı
- Tez No: 220748
- Danışmanlar: DR. HASAN ALİ KARASAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
1990'lardan bu yana, Uygur ayrılıkçılığından kaynaklanan endişeler, dünya Basını ve resmi çevrelerin artan biçimde ilgisini çekti. Görece yeni olan söz konusu endişeler, 11 Eylül 2001 saldırılarından sonra, sadece ABD'nin Orta Asya'daki varlığı nedeniyle değil, aynı zamanda Çin hükümetlerinin, Uygur ayrılıkçılığını küresel terör ile bağdaştırma çabalarından dolayı da artış gösterdi. Bu tez, Qing Hanedanı zamanlarından günümüze dek süregelen Uygur ayrılıkçılığını incelemeyi amaçlamaktadır. Tez, şu anda Uygurlar ve Çin Halk Cumhuriyeti arasındaki gerginliğin sebepleri olan 1990'lardaki Barın ve Gulca olaylarının analizini ve tarihi arka planını içermektedir. Uluslararası bir mesele olarak Doğu Türkistan sorununun tarihi temellerini inceledikten sonra, bilhassa 11 Eylül olaylarından sonrası olmak üzere, şu anki Uygur ayrılıkçılığının durumunu da çözümlemeye çalışmaktadır.
Özet (Çeviri)
Since the 1990s, concerns about Uyghur secessionism have taken increasing world media and official attention. This new situation has been heightened since the incident of 9/11 with not only the presence of the U.S. in Central Asia but also attempt of Chinese government to link Uyghur secessionism to global terrorism. This thesis aims to examine the Uyghur secessionism, which continues from the times of the Qing Dynasty to the present day. The thesis provides historical background and the case studies of Barın and Gulca in 1990s on what led to contemporary tensions between the Uyghur and the PRC. After examining the historical underpinning of Eastern Turkistan conflict, it also attempts to analyze current state of the Uyghur secessionism as an international issue, particularly after the incident of 9/11.