Tares among the wheat: Early modern English witchcraft in its socio-cultural and religious context
Buğday tarlasındaki ayrık otları: erken modern dönem İngiltere'sinde sosyo-kültürel ve dini bağlamda cadılık
- Tez No: 220760
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DAVİD E. THORNTON
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
- Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu tez, erken modern dönem İngiltere'sindeki cadılığı ve cadı inancını, sosyo-kültürel ve dinî bağlamda anlamaya yönelik bir çabadır. Bu çalışmada, 16. ve 17. yüzyıllarda cadılık üzerine yayınlanmış çeşitli kitapçıklar, dönemin ilahiyatçıları tarafından yazılmış birkaç yapıt ve konuyla doğrudan ya da dolaylı olarak ilgili olduğu düşünülen bazı metinler incelenmektedir. Bu tezin genel amacı, cadılarla ilgili yaygın inanışlar ve erken modern dönem İngiliz toplumu ve kültürünün diğer unsurları arasındaki ilişkiyi araştırmak, ve aynı zamanda, dönemin Protestan kültürü ve halk kültürü arasındaki etkileşimi ve çatışmayı cadılık tartışması kapsamında ele almaktır. Bu tez, özellikle, aykırı davranışlarda bulunan kadın imgesine, hayvan görümünde beliren ve cadıların hizmetinde olduğu farz edilen iblisler ile ilgili inanca, ve 1612'deki Lancashire cadı davalarına odaklanarak, cadılıkla ilgili inanışların çeşitli açılardan incelenmesinin, erken modern dönem İngiltere'sindeki toplumsal, kültürel ve dinî atmosferin anlaşılmasını mümkün kıldığını ve hem eğitimli kesimin hem de köylülerin dünya görüşlerinin anlaşılmasına ışık tuttuğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The present thesis is an attempt to understand witchcraft and witch-beliefs in early modern England in socio-cultural and religious context. Here, various witchcraft pamphlets published in the sixteenth and seventeenth centuries, a few treatises written by the divines of the period, and several texts directly or indirectly related to the subject are examined. The general aim of this thesis is to investigate the relation between prevailing witch-beliefs and other elements of early modern English society and culture, and at the same time, to treat the interaction and conflict between the Protestant and popular cultures of the period within the context of the discussion of witchcraft. Particularly focusing on the image of the disorderly woman, the belief in the witch?s `familiar spirit?, and the Lancashire witch-trials of 1612, this thesis reveals that studying aspects of the beliefs about witchcraft allows for insights into the social, cultural, and religious atmosphere in early modern England and sheds light on the understanding of the world-views of both the learned and the villagers of the period.