Co-existence and conflict between muslims and non-muslims in the 16th century Ottoman İstanbul
16. yüzyıl Osmanlı İstanbulunda müslüman ve gayrimüslimler: Birlikte yaşama ve çatışma
- Tez No: 220761
- Danışmanlar: DR. EUGENA KERMELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
- Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Osmanlı yönetiminin 16. yüzyılda İstanbul'daki Ortodoks kiliselerini müsadere etme girişimi mevcut tarihyazıcılığı içerisinde sıkça tekrarlanmaktadır. Ancak, bu olayın yüzyıllar boyunca farklı versiyonlara dönüşümü birçok tarihçiyi bu olayı etraflıca incelemekten alıkoymuştur. Bu nedenle bu tez öncelikle hikayenin gelişimini incelemeyi amaçlamaktadır. Olayın birçok tarihçinin kafasını kurcalayan en önemli yanı Osmanlı yönetiminin kiliseleri müsadere etme kararının ardında yatan sebeptir. Bu sebep birçok tarihçinin yaptığı gibi sultanların Hıristiyanlara karşı olan tutumlarında değil, şehrin Bizans döneminden itibaren geçirdiği evrimde aranmalıdır. 16. yüzyılda meydana gelen nüfus patlamasının bir sonucu olarak İstanbul'da Müslüman ve Gayrimüslim mahalleleri iç içe geçmiş, bu da cemaatler arasında birlikte yaşamayı sancılı bir süreç haline getiren bir durum meydana getirmiştir. Kiliselerin müsadere edilme girişiminin ardında bu sebep yatmaktadır.
Özet (Çeviri)
The attempt of the Ottoman administration to confiscate the Orthodox churches in Istanbul in the 16th century is frequently cited in current historiography. However, transformation of this incident into differing versions throughout centuries prevented many historians from analyzing the issue in detail. For this reason this study attempts to analyze the development of the story, first. The most important aspect of the issue blurring the mind of many historians is the reason behind the decision of the Ottoman administration to confiscate the churches. The reason should be looked for not in the attitude of the sultans towards Christians but in the evolution of the city from its Byzantine period onwards. As a result of the population explosion in the 16th century, Muslim and non-Muslim neighborhoods intersected, and this created a painful course, which turned co-existence into a painful process.