The image of the other in the Fifteenth-century christian and muslim hagiographies
Onbeşinci yüzyıl hıristiyan ve müslüman hagiografilerinde öteki imgesi
- Tez No: 220764
- Danışmanlar: DR. EUGENİA KERMELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
- Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu tezde, onbeşinci yüzyıl Osmanlı tarihinde öteki imgesinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla beraber, araştırmamız, Osmanlı yönetimi altındaki Ortodoks Hıristiyan nüfusunda ve de Osmanlı toplumunda öteki imgesinin analizine odaklanarak yürütülmüştür. Hagiografilerin ve menakıbnamelerin kültürel-tarihsel çalışmalar için kullanılabilir güvenilir tarihi belgeler olduğu savunularak onbeşinci yüzyıldan sekiz Ortodoks Hıristiyan neo-martyr hagiografisi ve iki Osmanlı menakıbnamesi (Şeyh Bedreddin ve Otman Baba menakıbnameleri), ek olarak da dönemin Bizans ve Osmanlı kronikleri incelenmiştir. Bu tezde üç ana öge esas alınmıştır: öteki kimdir, nasıl algılanmıştır, ve dış dünya ile ilişkilerinde yazarların önyargıları, endişeleri ve ilgileri ötekileşme sürecinde ne şekilde açığa çıkmıştır.Onbeşinci yüzyıl Osmanlı tarihinde öteki imgesinin analizi göstermiştir ki; hagiografi ve menakıbnameler dinsel bir bakış açısıyla yazıldıkları halde, yazıldıkları dönemde öteki imgesinin nasıl algılandığını dini kaygılardan ziyade politik motivasyonlar belirlemiştir. Böylelikle, metinlerde geçen sosyal-dinsel antagonizmalar katı bir şekilde işlenmiş dini meselelerden ziyade, onbeşinci yüzyılda hem Osmanlı yönetimi altındaki Ortodoks Hıristiyan nüfusunda, hem de Müslüman Osmanlı toplumu arasında yükselen belli başlı politik antagonizmaların bir sonucu olarak görülmelidir.
Özet (Çeviri)
In the thesis we have aimed to examine the image of the other in fifteenth-century Ottoman history. With this aim in mind, we have carried out our research focusing on the analysis of the image of the other both within the population of Orthodox Christians under Ottoman rule, and also within Ottoman society. We have argued that hagiographies and menakıbnames can be utilized as reliable historical sources for cultural-historical research. With this view we have examined eight Orthodox Christian neo-martyr hagiographies and two Ottoman menakıbnames from the fifteenth century (more specifically those of Şeyh Bedreddin and Otman Baba), in addition to Byzantine and Ottoman chronicles of the period. Three fundamental tasks are established as the focus of the thesis: who the other is, how the other is perceived, and what this process of otherization reveals about the prejudices, preoccupations, and concerns of the authors in relation to the broader world.Our analysis of the image of the other in fifteenth century Ottoman history shows that although the hagiographical and menakıbname sources were written from a religious perspective, how the other was perceived in this period had much more to do with political than theological motivations. The socio-religious antagonisms witnessed in these texts should thus be seen a result of the underlying political antagonisms arising in the fifteenth century, both within the Orthodox Christian populations under Ottoman rule and among the Muslim Ottoman population, rather than being treated in isolation as a strictly religious affair.