Red, white, and black: Anti-communism, massive resistance, and the case of Orval Faubus
Kızıl, beyaz ve siyah: Anti-komünizm, kitlesel direniş ve Orval Faubus
- Tez No: 220765
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EDWARD P. KOHN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Tarih, Political Science, Sociology, History
 - Yıl: 2008
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
 - Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 133
Özet
1954'te ABD Temyiz Mahkemesi, aldığı bir kararla ülke çapında devlet okullarında ırka dayalı ayrımcılığı anayasaya aykırı bulmuştur. Bu karar, ırksal ayrımcılığın çoğunlukla toplum düzeninin temel bir parçası olduğu güney eyaleterinde, Kitlesel Direniş olarak adlandırılan, bölgesel çapta bir hareketi tetiklemiştir. Bu direniş hareketi, Soğuk Savaş'ın getirdiği ulusal anti-komünist görüş birliği ile zamansal olarak örtüşse de, güneydeki tarihsel eğilim zaten ırksal reform çabalarını komünizm ile bağdaştırma yönündeydi. Bu tezde üzerine eğilinen bir konu söz konusu tarihsel sürekliliktir. Diğer bir konu ise, önceleri ılımlı olan Yukarı Güney eyaleti Arkansas'nın, 1957'de Little Rock Lisesi'nin entegrasyonu sırasında yaşanan krizle, Kitlesel Direniş'in merkezi konumuna gelmesidir. Bu değişimde, Merkez Güney'den yayılan anti-komünist ve ayrımcı propaganda büyük rol oynamıştır. Direniş hareketi Muhafazakâr beyaz bir seçkin zümre tarafından başlatılmış olsa da, güneyli yerel halkın desteği ve ılımlı eğilimlere sahip beyaz güneyli liderlere göz dağı verilmesi hareketin başarısındaki temel etken olmuştur. Direnişçi söylemin Arkansas'ya ulaşarak tabana hitap edebilmesinde ve eyaletteki ılımlı kesimi pasifize etmesinde, aynı anda anti-komünist ve ayrımcı olan söylemin etkisi özellikle önem kazanmıştır. Bu bileşim sayesinde direniş, 1957 entegrasyon krizinin doğmasında önemli bir etken olmuştur ve aksi takdirde sessiz kalabilecek olan tabanı hareketlendirerek önceleri ılımlı olan vali Orval Faubus'u yeni, muhafazakâr ve toplumda kolay kabul görebilecek bir duruşu benimsemeye sevk etmiştir. Yerel koşulları kavrayabilmek amacıyla, ikincil kaynaklara ek olarak, güneyli liderlerin daha çok propaganda malzemeleri içeren kişisel koleksiyonlarının yanı sıra, Faubus'un özel koleksiyonu ile otobiyografileri ve Arkansas'da öne çıkan kişilerin basılmış hatıralarına başvurulmuştur
Özet (Çeviri)
In 1954, The Supreme Court of the United States declared in the Brown v. Board of Education decision that racial segregation in the nation?s public schools was against the U.S. Constitution. In the South, where racial segregation was the norm, the decision triggered a region wide reaction called the Massive Resistance. The resistance movement also coincided with the domestic anti-communist consensus of the Cold War, but the historical southern tendency to brand racial reform as communistic was more central. One focus of the thesis is this continuity. The other focus is on how a moderate Upper South state, Arkansas, became the site of the greatest Massive Resistance crisis in 1957 over the integration of the Little Rock High School, owing to the anti-communist and segregationist propaganda emanating from the Deep South. Although the movement was initiated by a conservative white elite, the support of local southern community and the intimidation of moderately inclined white southerners, was a key to its success. In reaching down to grassroots and pushing moderacy to inactivity, the combination of an anti-communist and anti-integrationist rhetoric had specific importance in Arkansas. It was with such combination that the resistance could contribute greatly to the building up of the 1957 integration crisis in Little Rock, by mostly mobilizing the otherwise silent grassroots and by giving the previously moderate Governor Orval Faubus an opportunity to assert a new and more acceptable conservative stance. To get down to local circumstances personal papers of southern leaders, mostly including propaganda material, Faubus?s personal papers and autobiographies, and memoirs of Arkansas figures were consulted, as well as secondary sources.