Triumph of commercialism: The commodification of the Middle Eastern exotica at the World's Columbian Exposition of 1893
Ticari anlayışın galibiyeti: 1893 Dünya Kolombiya Fuar'ında Orta Doğu'lu egzotik sergilerin ticari bir boyut kazanması
- Tez No: 220766
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EDWARD KOHN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Tarih, Economics, History
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
- Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu tez 1893 Dünya Kolombiya Fuarındaki Midway Plaisance'ta Orta Doğulu ülkelerin sergilerini teşhir etmekle yükümlü olan imtiyaz sahibi temsilcilerin, Amerikan tüketici kültürünün ortaya çıkmakta olduğu bir dönemde, Amerika Birleşik Devletleri'nde yüzyıllardan beri yer etmiş klişe Müslüman imajını kullanarak büyük bir ticari kar elde etmeye çalışmalarını ve zayıf rakipleri olan Dünya Dinler Parlamentosu ve Osmanlı hükümeti gibi resmi kurumlar tarafından yürütülen bireysel çabalar karşısında nasıl başarılı olduklarını göstermeyi amaçlamaktadır. Daha geniş bir bağlamda, bu çalışma, yirminci yüzyıl Amerikan reklamcılık ve eğlence endüstrilerinin klişe Oryantal imajını kar elde etmek amacıyla kullanmış olmalarının, Midway girişimcilerinin uygulamalarını benimsemiş olduklarını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis attempts to indicate how the concessionaires of the Middle Eastern exhibits in the Midway Plaisance at the World?s Columbian Exposition of 1893 trafficked in centuries-old stereotypical Muslim images in the United States to realize a large financial profit at a time when American consumer culture was starting to emerge, and how they succeeded against such weaker competitors as the World?s Parliament of Religions and individual efforts made by official bodies such as the Ottoman government. In a larger context, it deals with the subject of how the American advertising and entertainment industries of the twentieth century adopted the practices of the Midway entrepreneurs by using Oriental stereotypes to generate profits.