Distribution of autobiographical memories: Cultural life script account examined
Otobiyografik anıların dağılımı: Kültürel yaşam akışı yaklaşımı değerlendirmesi
- Tez No: 220795
 - Danışmanlar: DOÇ.DR. ALİ TEKCAN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Psikoloji, Psychology
 - Yıl: 2007
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 123
Özet
Otobiyografik anı dagılımını açıklamaya çalısan yasam akısı yaklasımı bir kültürce benimsenmis ve zihinsel olarak paylasılan yasam akısı kalıplarının anıların depolanma ve geri çagrılma asamasında belirleyici bir etkisi oldugunu savunur. Yasam akısı kalıplarının, çogunlugu geç ergenlik ve erken eriskinlik döneminde geçen olumlu olayları içerdigi iddia edilmektedir. Bu çalısmanın amacı Türk kültürüne ait yasam akısı kalıplarını farklı yöntemlerle arastırıp elde edilen bulguları otobiyografik anı dagılımlarıyla karsılastırmaktır. Deney 1'de 247 katılımcı, farazi bir sahsın en mutlu, en üzücü, en korkutucu, en büyük askıyla ilgili, en önemli ve en travmatik deneyimlerini kaç yasında yasamıs olabilecegine dair tahminlerde bulundular. Deney 2'de, 135 katılımcı, yeni dogmus bir bebegin ömrü boyunca yasaması en muhtemel 7 önemli olayı listeleyip bu olayları degerlendirdiler. Deney 3te, 115 katılımcı, farklı kelimelerin kendilerine anımsattıgı otobiyografik anılarıyla en mutlu, en üzücü, en korkutucu, en büyük asklarıyla ilgili, en önemli ve en travmatik anılarını ve yasadıkları sure içerisinde gerçeklesen üç toplumsal olayı bildirdiler. Bulgular gösterdi ki Türk kültürü için çogu geç ergenlik ve erken eriskinlik dönemine ait olumlu geçis evresi olaylarından olusan bir yasam akısı kalıbı mevcuttur. Fakat, bu yasam akısı kalıbı en önemli, en büyük askla ilgili ve en mutlu anıların dagılımını açıklayabilirken, farklı kelimelerin anımsattıgı otobiyografik anıların dagılımını açıklayamamaktadır.
Özet (Çeviri)
The life script account of the distribution of autobiographical memories suggests that the culturally shared cognitive life scripts influence the encoding and retrieval of memories. Life scripts are argued to include positive events, mostly from late adolescence and early adulthood. The purpose of the present study was to investigate Turkish life scripts with different methodologies and to compare the cultural life script with the actual distribution of autobiographical memories. In Experiment 1, 247 participants estimated how old a hypothetical person was when s/he had been happiest, saddest, most fearful, most in love, most important and most traumatic experiences. In Experiment 2, 135 participants listed and evaluated seven important events that were likely to occur in the life of a newborn. In Experiment 3, 115 participants recalled autobiographical memories from different cue-words, their happiest, saddest, most fearful, most in love and most important and most traumatic autobiographical memories and their memories of three public events from their lifetime. Results revealed that there was a life script for Turkish culture which includes mostly positive transitional events from late adolescence and early adulthood, with a peak in early adulthood. However, although this script explains the recall of most important, most in love and happiest autobiographical memories, the distribution of cued-recall memories were not predicted by the cultural life script.