Essays on the ınternationalization of the Turkish banking sector: The reasons and the effects on performance
Türk bankacilik sektörünün küreselleşmesi üzerine makaleler: Nedenleri ve sektörün performansı üzerine etkileri
  1. Tez No: 220801
  2. Yazar: ŞANLI PINAR CEYHAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AHMET FARUK AYSAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Gelismekte olan ülkelerde uygulanan saglam makroekonomik politikalar, yüksek reel faizler ve artan küresel likidite sermayenin bu ülkelere akısında önemli rol oynamıstır. Yüksek büyüme potansiyeli, düsen enflasyon oranları, artan nüfus ve mortgage sektörünün dogusu, Türkiye'nin yatırım cazibesini artırmıstır. Bu çalısmanın amacı, küresellesmenin Türk bankacılık sektörünün performansı üzerine etkisini bulmaktır. Bu çalısmada, 1990 ve 2006 seneleri arasında sektörün verimliligindeki degisim, özellikle 2001 krizi sonrasına vurgu yaparak incelenmektedir. Veri zarflama teknigi kullanılarak, Malmquist TFP endeksindeki degisim ve bunun bilesenleri olan etkinlik degisimi ve teknik degisim bulunmaktadır. Bunlara ek olarak, teknik degisim, saf teknik etkinlik ve ölçek etkinligi degisimleri bilesenlerine ayrıstırılmaktadır. Yapılan analizlerde, sektördeki verimliligin arttıgı ve bunun temel nedeninin teknik etkinlikte ilerleme oldugu bulunmustur. Sahiplik statüsüne göre yapılan analizde, 2001'e kadar yabancı bankaların en etkin bankacılık grubunu olusturdugu, bu tarihten sonra ise yerlerini kamu bankalarına bıraktıgı görülmüstür. Banka büyüklügüne göre yapılan analize göre ise orta ölçekli bankalar 2001 senesine kadar en etkin grup olarak bulunurken, 2001 sonrasında, grupların etkinlik degerlerinde yakınsama gözlenmistir. Son olarak, bu çalısmada, sektörün performansını belirleyen etkenler, panel veri analizi sabit etki modeli kullanılarak belirlenmistir. Etkinlik degisimi, sube sayısıyla ters orantılı bulunurken, sermaye oranı ile dogru orantılı bulunmustur. Ayrıca, performans, sektördeki kredi oranına baglı olarak arttıgı gözlenmistir. Kilit Kavramlar; Ekonomik verimlilik, Etkinlik, Ekonomik performans, Veri zarflama yöntemi, Panel veri modelleri.
Özet (Çeviri)
Sound macroeconomic policies, increasing global liquidity and higher real returns in developing countries play an important role in canalizing capital towards developing markets. High growth potential backed by an increasing population, falling inflation rates and the birth of the mortgage sector make Turkey an ideal place to expand into. This thesis aims to find the effects of globalization on the performance of the Turkish banking sector. It examines the productivity change in the sector between 1990 and 2006, with an emphasis to the period after the 2001 crisis. Using DEA, the Malmquist TFP Change Index and its mutually exclusive and exhaustive components of efficiency and technological changes are found. Additionally, technical efficiency change is further decomposed into pure technical and scale efficiency changes. The productivity of the banking sector is found out to have increased and the main reason is technological improvement. An analysis with respect to the ownership status reveals that foreign banks were the most efficient group until 2001 after which state banks captured the first place. Moreover, the analysis with respect to bank size reveals that before 2000, the most efficient bank group was the medium-scale banks followed by small banks while the efficiency scores converged after 2001. Finally, this study examines the determinants of performance by conducting a panel data fixed effects regression analysis. Efficiency change is found to be negatively related to the number of branches while it is positively related to bank capitalization. Moreover, a positive relationship is found between loan ratio and performance. Key Points; Productivity, Efficiency Measurement, Performance measurements, Data envelopment analysis, Panel data analysis