Consumer reactions to H5N1 avian influenza: The Turkish case
H5N1 kuş gribine tüketici tepkileri: Türkiye örneği
  1. Tez No: 220802
  2. Yazar: ELİF AKBEN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. GÖKHAN ÖZERTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu tezin amacı Türkiye'de tüketicilerin 2005-2006 H5N1 Kus Gribi salgınına tepkilerini ölçmektir. Hedef, tüketicilerin yedikleri beyaz et ürünlerinin güvenligi hakkında endiseli olup olmamalarını etkileyen faktörleri incelemektir. Benzer sekilde, kriz öncesinde ve sonrasında tüketicilerin beyaz et tüketimini azaltma kararına etki eden faktörler de incelenmektedir. Kullanılan veri bu çalısma için özel olarak hazırlanan bir hanehalkı anketinden alınmıstır (örneklem sayısı: 961). Model sonuçlarına göre, salgının beyaz et sektörü üzerindeki olumsuz etkilerini azaltmak tüketicileri bilgilendirerek mümkün olabilirdi. ikinci olarak, yüksek gelir grubuna ve kentte yasayan tüketicilere hitap eden kampanyalar talebin kriz öncesi seviyesine dönmesinde etkili olabilir. Son olarak devletin tüketiciler üzerindeki etkisi anlamlıdır, fakat bu etki daha çok kriz sonrası için geçerlidir. Bu bilgiler ısıgında hazırlanan politikalar, özellikle gelismekte olan ülkelerde ileride karsılasılabilecek benzer bir krizin olumsuz etkilerini azaltmakta faydalı olabilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to analyze consumer reactions to the 2005-2006 H5N1 Avian Influenza (commonly known as ?bird flu?) outbreak experienced in Turkey. Specifically, we aim at identifying the factors which have an impact on whether consumers are concerned about the safety of poultry products they eat. We also analyze the factors which affect the decision to reduce poultry consumption both during and after the crisis. The data comes from a unique household survey (sample size: 961) constructed for this study. Our estimates reveal that the negative impact of the pandemic on the poultry sector could have been alleviated by first informing consumers about it. Second, campaigns can target consumers with higher income levels and those living in urban areas to help poultry demand to return to preoutbreak levels. We also derive that the impact of government agencies on consumers is significant, but mostly in the post-pandemic period. Policies designed using these results can assist to decrease the negative impacts of future food scares, especially in emerging and transition economies.