A tale of two women: Ishimoto Shidzue and Selma Ekrem, a study on missionary feminism and women's education
İki kadının hikayesi: Ishimoto Shidzue ve Selma Ekrem, misyoner feminizmi ve kadın eğitimi üzerine bir çalışma
  1. Tez No: 220800
  2. Yazar: KUTLUĞHAN SOYUBOL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. EDHEM ELDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Antropoloji, Sosyoloji, Tarih, Anthropology, Sociology, History
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Modernizasyon teması merkezinde yola çıkan bu çalışama, bu bağlamda ?geç modernizasyon? örnekleri olarak kabul edilen iki ülkeye (son dönem Meiji, Taisho ve erken dönem Showa Japonya'sı ve son dönem Osmanlı İmparatorluğu, erken dönem Türkiye Cumhuriyeti) üzerine odaklanıyor. Bunu yaparken ise bu iki ülkeden Ishimoto Shidzue ve Selma Ekrem isimli iki ?modern? kadını ana nesneleri olarak kullanıyor. Bu iki kadının, 1930'lu yıllarda Amerika'da İngilizce olarak anılarını yayınlamış olmaları ve uluslararası ortamlarda ülkelerini temsilcisi olarak bulunmuş olmaları sebebi ile bu çalışma bu iki kadının biyografilerinin yanı sıra otobiyografilerini de merkezine yerleştiriyor. Buna ek olarak ise bu iki kadının birbirlerini uluslararası feminist ağlar üzerinden tanıdıklarını ve 1933'de Chicago'daki uluslararası bir kadın buluşmasında yan yana oturmuş olduklarını ortaya çıkarıyor. Buradan da, bu toplantıdaki buluşmalarına çıkan yolu, bu iki kadının izlerini takip ederek ortaya çıkarmaya çalışıyor. Böylece de dönemin misyoner, feminist ve sosyalist ağlarına ulaşarak modernizasyonun bambaşka bir yüzünü sergilemiş oluyor. Bunu yaparken de tabi ki bu uluslararası ağlarda var olmak için bu kadınların girdikleri kalıpları, kimi zaman kullanıp, kimi zaman karşı çıktıkları Batı'nın Doğu ile ilgili önyargılarını mercek altına taşıyor. Çalışma sonuç olarak bu iki ?geç? modernizasyon örneğinin 1930'lar sonrası farklılaşan yollarını, benzer bir şekilde yolları farklılaşan bu iki kadın üzerinden bir kez daha okumuş oluyor.
Özet (Çeviri)
This study, which starts by taking modernization as its focal point, concentrates on two countries (late Meiji, Taisho and early Showa Japan and late Ottoman Empire, early Republican Turkey) that are accepted as examples of ?late modernization.? To do this, it uses two ?modern? women, namely Ishimoto Shidzue and Selma Ekrem, from these countries as its main subjects. As a result of the fact that these two women published their autobiographies in America in the 1930s, and appeared in international circles as representatives of their countries, this study puts the biographies of these women, as well as their autobiographies, at its center. In addition to that, it asserts that these two women knew each other through the international feminist networks of the period, and sat next to each other at an international feminist meeting in Chicago in 1933. Furthermore, it tries to show the path that carried these women to their encounter by following the traces of these two women. Thus, arriving at the missionary, feminist and socialist networks of the period, it displays another face of modernization. Moreover, while doing this, it indeed focuses on the different shapes that these women had to get into, and the privileges of the West concerning the East that they sometimes used and sometimes challenged in order to survive in such international networks. Finally, the study succeeds in reading the differing paths of these two ?late? modernization examples through these two women who differentiated themselves from their societies almost in the same manner in the same period.