Writing ?the other?: A comparative analysis of the narrative representations of Kurdishness in late and early republican novels
Öteki?ni yazmak: Geç ve erken dönem cumhuriyet romanlarında Kürtlüğün edebi temsillerinin karşılaştırmalı analizi
- Tez No: 220804
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELTEM AHISKA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Türk Dili ve Edebiyatı, Sociology, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Bölümü
- Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu tez erken ve geç Cumhuriyet dönemi romanlarındaki Kürtlük temsilleriyle ilgili hakim olan temaların kopuş ve devamlılıklarını ele almaktadır. Bu amaçla, her dönemden, Doğu ve Kürtlük sorunlarını tartışmak amacıyla yazarlarca kullanılan edebi temsillerdeki temaları etraflıca irdelemeye olanak sağlayan iki roman seçilmiştir. Bu temalar, aynı zamanda, eser yazarlarının modernleşmeyi ve ulusal birliği amaçlayan Cumhuriyetçi tasarıya meydan okuyan Doğu'yu ve Kürt sorununu ele alma biçimlerine ve bu sorunu çözme girişimlerine de ışık tutar.Tez sürecinde incelediğim bu romanlara dayanarak savunduğum düşünceler şunlardır: 1) Romanlarda ?ötekileşme? mekanizması yoluyla ele alınan Kürtlük temsilleri şarkiyatçı bir duruşa işaret eder. 2) Bu şarkiyatçı duruşun toplumsal cinsiyetçi bir özü vardır. 3) Cumhuriyetçi tasarının özünü oluşturan Kürt-Doğu sorununu inceleyen bu romanlar, ayrıca, Kürtlük ve Doğu temalarıyla doğrudan ilişkisi olduğuna inanılan Türk elit sınıfına da mercek tutar. 4) Kürtlük/Doğu, Türklük /Batı kavramlarının karşılıklı inşası ve ilişkileri, Cumhuriyet projesinin ne şekilde düşlendiğini de gözler önüne serer. Romanların konusu ve çözüm/kapanış olasılığı, öncelikli hedefi öznelerini bütünleşmiş, modern bir toplumun üyelerine dönüştürerek kurtuluşa taşımak olan Cumhuriyet projesine eser yazarlarının duydukları inancın geçirdiği değişime de ışık tutmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis is about tracing the continuities and ruptures of prevailing tropes in the representations of Kurdishness in early and late Republican period novels. In order to pursue this goal, two novels from each period which would enable to follow the main tropes of representation employed to elaborate the problems deriving from the East and Kurdishness are chosen. These tropes also point towards their authors? attempt to think through and resolve the Eastern and Kurdish question?s challenges to the Republican project aiming at modernization and national unity.Following the analysis of these for novels, throughout the thesis, I argue that 1) representations of Kurdishness through mechanisms of othering points towards an orientalist stance. 2) This orientalist stance bears a gendered essence. 3) In an attempt to elaborate the Kurdish-Eastern Question, which is located at the very core of the Republican project these novels also elaborate on the position of the Turkish elite, who is imagined to be in a definitive relation to this Kurdishness and the East. 4) This relationality and mutual construction of Kurdishness/ the East and Turkishness/ the West also signifies how the whereabouts of the Republican project is imagined. Designation of the narrative plots and of the possibility of narrative resolution/closure also point towards their authors? state of belief in the Republican project as an essentially modernist one, that sets its primary goal as saving its subjects through transforming them into members of the unified, modern nation.