The impact of the us unilateralism on international law -The situation of Jus ad Bellum after september 11-
Amerikan tektaraflılığının uluslararası hukuk üzerindeki etkisi -11 eylül sonrası Jus ad Bellum'un durumu-
- Tez No: 220833
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AYŞEN CANDAŞ BİLGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu çalısmanın amacı, egemen güç olan Amerika'nın tek taraflı eylemlerinin uluslararası hukuk özellikle de jus ad bellum üzerinde uzun vadedeki etkilerinin ne olacagı sorusuna cevap bulmaktır. Her ne kadar Amerika'nın baslattıgı savasların yasallıgı üzerine süregelen tartısmalar, perspektiflerinin simdiki zamanla sınırlı olması hasebiyle yararsız addedilse de, mevcut problemin cevabı yine 11 Eylül sonrası Amerikan argümanlarının detaylı bir degerlendirmesi ile ortaya çıkacaktır. Amerika Birlesik Devletlerinin soguk savas sonrası artan tek taraflı hareket etme egilimini göz önünde bulundurursak; bu ölçekte bir analiz Amerika'nın hukuk üzerinden hakimiyet kurma çabasının uzun vadedeki sonuçlarını göz önüne sermek için gereklidir. Bu amaçla, çalısmada önce Amerika'nın soguk savasın bitisine müteakip ticari iliskiler, çevresel konular ve insan hakları konusunda tek taraflı edimleri incelenerek kavrama giris yapılacak; ardından 11 Eylül olayları ve sonrası Amerikan operasyonları ?Sürekli Özgürlük ve Irak'a Özgürlük- kuvvet kullanımı ile ilgili hukuki çerçeve kapsamında tartısılacaktır. Amerika Birlesik Devletlerinin Afganistan ve Irak operasyonları üzerine yapılan tartısmaların çogu Amerikan isgalinin hukuki olup olmadıgı üzerinde yogunlasmıstır ve bu operasyonların uzun vadedeki muhtemel sonuçlarını göz ardı etmektedir. Ancak, Amerika'nın genelde uluslararası hukuk sistemine özelde ise kuvvet kullanımını düzenleyen kurallara karsı tek taraflı ve dayatmacı tutumu -bu süper gücün hukuk kurallarını kendi çıkarlarına uygun sekilde esnetme çabası göz önüne alınırsa- kesinlikle daha yakın bir incelemeyi hak etmektedir. Ancak bu sekilde Amerikan eylemlerinin hukukun mevcut kuralları üzerindeki -kimilerince tahrip edici- dönüsümü nasıl tetikledigi anlasılabilecektir.
Özet (Çeviri)
This study aims at addressing the question of what can be the long-term implications of the US unilateralism on international law especially on jus ad bellum with regard to the United States? hegemonic position in the system. Even though an endless debate over the legality of the US actions seems in vain, to answer this question is only possible by a detailed analysis of the US justifications in resorting to force after September 11 attacks. Considering the historical continuity of the United States? unilateralist policies in post cold war epoch, such an analysis interrogating the US arguments can reveal the comprehensive consequences of these policies on international law. To achieve this goal, this study will start with an introduction to the notion of American unilateralism by examining its instances in trade, environmental and humanitarian issues. Then, America?s war on terrorism as well as the surrounding concepts such as rogue state, axis of evil and succeeding operations to Afghanistan and Iraq will be evaluated within the present legal framework. Many of the authors who have written on the legal issues arising out of the United States? operations against Afghanistan and Iraq usually concentrate on the validity of the US justifications without considering the long term implications of these justifications. However, the United States? arguments certainly deserve a closer look with regard to the fact that the United States? unilateralist stance towards international legal body and norms governing the use of force might be seen as an indicator of American efforts to expand existing limits of normative framework of law on behalf of its policy ends. As a consequence, it might be possible to understand how the US actions trigger the transformative ?or devastating- changes on the existing norms of international law.