Hopes of secularization in the Ottoman empire: The Armenian national constitution and the Armenian newspaper Masis, 1856-1863
Osmanlı imparatorluğu'nda sekülerleşme umutları: Ermeni ulusal anayasası ve Masis gazetesi, 1856-1863
  1. Tez No: 220834
  2. Yazar: AYLİN BEŞİRYAN
  3. Danışmanlar: PROF. EDHEM ELDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 255
Özet
Bu çalışma, Osmanlı İmparatorluğu'ndaki Ermeni cemaatinin iç işlerinin yönetimi için 1863 yılında ilan edilen Millet-i Ermeniyan nizamnamesi üzerinde odaklanmaktadır. Nizamnameye yönelik tartışmalar, Kırım Savaşı (1853-1856) yıllarına kadar uzandığından, bu tezin amacı, hem Osmanlı hükümetini hem de Ermeni cemaatini bu yeni sürece götüren toplumsal ve siyasi koşulları betimlemek ve nizamname etrafında dönen tartışmaları Masis adındaki bir Ermenice gazetenin penceresinden sunmaktır. 1852-1893 yılları arasında İstanbul'da Garabed Ütüciyan tarafından yayımlanan bu gazetenin önemi, sahibinin de bu yeni süreçte aktif rol oynamasıdır. Bu tezin ana sorunsalı, 1856'dan 1863 yılına kadar uzanan süreçte Masis gazetesine yansıyan tartışmalardan yola çıkarak bir söylem analizi üzerinde odaklanmak ve böylece bu nizamnamenin Ermeni cemaatinin farklı katmanları tarafından olduğu gibi devlet tarafından da ne tür yaklaşım farklılıklarıyla ele alındığını göstermektir. İkinci önemli husus ise, nizamnamenin özellikle Osmanlıca, Ermeni harfleriyle Osmanlıca ve Ermenice versiyonlarında geçen siyasi kavram farklılıklarının devletle cemaat arasındaki yaklaşım farklılıklarına ne oranda ışık tuttuğunu vurgulamaktır. Nizamnamenin Ermenice metinde ?Ulusal Anayasa? başlığını taşırken Osmanlıca metinde ?Ermeni Patrikliği Nizamatı? başlığıyla geçmesi, konunun en çok tartışma yaratan noktalarından biridir. Bu çalışma, Millet-i Ermeniyan Nizamnamesi'nin ne oranda bir anayasa olduğu, Ermeni cemaatine verilen eski imtiyazlardan ne oranda farklılık gösterdiği gibi sorulara yanıt aramaya ve karşılaştırmalı bir yaklaşım sunmak açısından Osmanlı'daki diğer gayri Müslim toplumların ve Rusya Ermenilerinin cemaat yapılanmalarına değinmeye çalışacaktır.
Özet (Çeviri)
This thesis deals with the proclamation of a new statute law in 1863 for the internal administration of the Ottoman Armenian community. The discussion over the statute going back to the years of the Crimean War (1853-1856), the aim of this work is to describe the political and social context, which led both the Ottoman government and the Armenian community to such a regulation and to reconstitute the debate from the perspective of an Armenian newspaper, Masis, published from 1852 to 1893 in Istanbul by Garabed Ütüciyan, who took an active role in the process. The main concern of the thesis is to reveal the diversity of standpoints in which the statute was perceived by the different strata of the Armenian community itself, as well as by the Ottoman state, by proceeding to a discourse analysis as the discourse was reflected in Masis from 1856 to 1863. The second concern is to focus on the differences in political concepts used particularly in the Armenian, Armeno- Turkish and Ottoman Turkish, versions of the statute law to trace the differences of approach between the Armenian community and the Ottoman state vis-à-vis the new regulation. The fact that the statute is entitled ?National Constitution? in Armenian while the Ottoman version bears the title of ?Regulation of the Armenian Patriarchate? is one of the most controversial points at issue. The thesis will try to reply to what extent the statute law was a constitution, to what extent it differed from previous privileges granted to the Armenian community, and to compare the Armenian case with the other non-Muslim communities of the Ottoman Empire, as well as with the status of Russian Armenians during the nineteenth century.