A 'democratic realist' foreign policy: U.S. democracy promotion in the Middle East and the case of Egypt
Demokratik realist bir dış politika: ABD'nin Ortadoğu'da demokrasi destek siyaseti ve Mısır örneği
  1. Tez No: 220832
  2. Yazar: İSMAİL YAYLACI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MİNE EDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Bu tez 11 Eylül'den sonra ABD'nin Ortadoğu'ya yönelik başlattığı demokrasileri destekleme siyasetini yöneten tasavvuru Mısır örneğinde incelemektedir. Tez ABD'nin demokrasi destekleme siyasetinin, otoriter fakat işbirliğine açık olan rejimleri, siyasal muhalefete dar bir kapı açmak, fakat yürütme organlarının yetkilerini ve etkinliklerini artırmak suretiyle daha da güçlendirmeyi amaçlayan yeni-muhafazakar `demokratik realist' bir çerçevede kurgulandığını ve uygulandığını savunmaktadır. Diğer bir ifadeyle bu tez, yenimuhafazakar `demokratik realist' çerçevelerin ABD'nin Ortadoğu'ya yönelik demokrasi destekleme siyasetinde mevcut otoriter müttefiklerin siyasal çoğulculuğu reddetmek yerine kurumsal ve yasal mühendislik yoluyla, ve gerektiğinde zor kullanarak yönetmesini, dolayısıyla siyasal sistemin demokratikleşmesini değil, otoriter rejimin daha da güçlenmesini öngören `liberal otokratik' bir model benimsemesi gerektiğini savunduklarını göstermektedir. Bu bağlamda tez, bu yeni-muhafazakar `demokratik realist' çerçevenin uluslararası ilişkiler teorisi içindeki yansımalarını tartışarak konstrüktivist [sosyal kurgucu] okumanın realizm ve liberalizm şeklindeki ortodoks çatallanmanın ötesine geçerek, yeni-muhafazakar düşünürlerin ABD'nin demokrasi destekleme siyasetiyle ilgili olarak realist ve liberal düşünceleri nasıl harmanladıklarını göstermektedir. Tez ayrıca radikal/eleştirel uluslararası ilişkiler teorilerinin özellikle ABD'nin demokrasi destekleme gündeminde yer alan demokrasi modelinin mahiyetine yönelik eleştirilerini değerlendirmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes the vision that governs U.S. democracy promotion policy in the Middle East that has been put into practice after September 11 in the particular case of Egypt. The thesis argues that U.S. democracy promotion policy has been theorized and implemented through a neoconservative `democratic realist? foreign policy approach which aims at consolidating authoritarian cooperative regimes through empowering the already excessively powerful executives while opening a limited space for political opposition. In other words the thesis argues that the neoconservative `democratic realist? frameworks for U.S. foreign policy envision a `liberal autocratic? model in their democracy promotion policies in the Middle East whereby the existing authoritarian allies manage, rather than negate, pluralism through institutional and legal engineering and coercion which aims at consolidating authoritarianisms instead of democratization of the Middle East polities. The thesis investigates the IR theoretical repercussions of this neoconservative `democratic realist? foreign policy approach. It argues that constructivist reading provide us with substantial analytical tools in order to go beyond the orthodox theoretical dichotomy of realism and liberalism to see how neoconservative thinkers create a blend of realist and liberal frameworks in their approach to U.S. democracy promotion in the Middle East. The thesis also analyzes the criticisms of radical/critical IR theories about the nature of democracy that is on the democracy promotion agenda.