The effect of people education centers' literacy courses on women's lives
Halk eğitim merkezleri okuma yazma kurslarının kadınların hayatına etkisi
- Tez No: 220838
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA GÖK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu tez Halk Eğitim Merkezleri okuma yazma kurslarının kadınların hayatına etkisini onların kursa katılım sonucunda hayatlarında gerçekleşen değişiklikleri algılayışlarını araştırarak ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır. Bunun için durum (örnek olay) çalışması yöntemi kullanılmış ve Kağıthane/Gültepe Halk Eğitim Merkezi'nin sunduğu birinci kademe okuma yazma kursunu tamamlamış yedi kadınla yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır.Kadınların kursa katılım sonucu hayatlarında meydana gelen değişiklikler hakkında anlattıkları ders sonrasında tüm katılımcıların başkalarından yardım istemek zorunda kalmadan seyahat edebildiklerini ve okuma yazma gerektiren işlerini halledebildiklerini ortaya koydu. Kursa katılım sonucu araştırmaya katılan tüm kadınların kendilerine güvenleri artmıştı. Aile içindeki ilişkilerde değisiklikler konusunda ise uzun süredir ev dışında çalışma hayatı olan kadınlar ailede alınan kararlarda zaten belirli bir söz hakları olduğunu düşünüyordu. Kurstan sonra araştırmaya katılan tüm kadınlar kendilerini ailelerindeki ve çevrelerindeki diğer okuma yazma bilmeyen kadınlara örnek göstermeye başlamışlardı.Araştırmaya katılan kadınlar hayatlarında artan bir özgürlük ve kendine yeterlik kazanabilmek amacıyla kursa katılmak ve devam etmek için mali zorluklar, ataerkil güç yapıları ve baskın toplumsal cinsiyet rolleriyle mücadele etmişlerdi. Hepsi elde ettikleri bağımsızlığı korumak veya arttırmak istiyordu.
Özet (Çeviri)
This theses aims to explore the effect of People?s Education Centers? (PEC)literacy courses on women?s lives through an exploration of their perceptions of thechanges that happened in their lives as a result of their participation in the course.For this case study method was used and semi-structured interviews were carried outwith seven women participants who completed Level 1 Literacy courses offered byKağıthane/Gültepe PEC.Women?s accounts of the changes that occurred as a result of their participationin the course revealed that after the course all participants were able to travel, readand write to carry on their tasks without having to rely on others. All women in thestudy felt themselves more self-confident as a result of attending the course. As forchanges in the relations in their families women in the study who had been workingoutside the house for a long time felt that they always had a certain say in thedecisions taken in the family. After the course all women in the study started to putthemselves as role models for other illiterate women in their family or community.The analysis of the interviews suggested that women in the study challengedeconomic constraints, patriarchal power structures and dominant gender roles inorder to attend and continue the literacy course so that they could have an increasingsense of independence and self-reliance in their lives. They all wanted to keep orincrease the sense of independence they had in their lives.