Cumhuriyet dönemi ilk ve ortaöğretim programları ve bu programlardan alınan öğrenim belgelerinin değerlendirilmesi
- Tez No: 22086
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜRÜVVET BİLEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 196
Özet
ÖZET Bu araştırmanın konusu, Cumhuriyet dönemine ait ilk- V öğretim ve genel ortaöğretim okulları ile ilkögretmen okullarının programlarındaki gelişmeler ve bu programlar dan mezun olanlara verilen öğrenim belgelerinin değerlen dirilmesidir. Araştırmada söz konusu programların hedef leri, öğretim ilkeleri, süre ve düzeyleri ortaya konmakta; program geliştirme anlayışı ve sebepleriyle birlikte ders programları ve çizelge ler indeki değişme ve gelişmeler belirtilmeye çalışılmaktadır. Bu programların uygulandık ları okulların eğitim sistemi içindeki yerleri ve bunun sonucu olarak da buralardan alman öğrenim belgelerinin sahiplerine kazandırdığı haklar belirlenmektedir. Araştırma zaman olarak Cumhuriyet dönemini, eğitim kurumları olark da ilkokul, ortaokul, genel lise ve ilkögretmen okullarını kapsamaktadır. Bu okulların program ve ders dağıtım çizelgelerindeki değişme ve gelişmeler ana hatlarıyla, lise programlarındaki gelişmeler de ders ders belirlenmeye çalışılmıştır. Araştırma konusu okulların haftalık ders dağıtım çizelgeleri, eğitim sistemiyle ilgili şemalar ve konuyla yakından ilgili bulunan bazı belgeler yazım hatalarının önlenmesi ve belgelerin aynen yansıtılabilmesi için fotokopi şekl inde veri lmiştir.
Özet (Çeviri)
ii SUMMARY The subject of this research is to asses the instruc tional programs of primary and general secondary schools and to evaluate the diplomas and certificates taken from these schools. In the research, the goals, instructional principles, periods and degrees of the programs have been explained. The methots about program development, the causes of changes and improvements seen in the programs and time tables have been taken into consideration. The status of the schools in the educational system and the rights acquired by the teaching certificates have been determined. The research covers the Turkish Republic period (from 1922-to 1992) and it includes primary, secondary, upper secondary schools and teacher training schools. The changes and developments seen in the programs and time tables of the mentioned schools have been explained generally, the developments in the high school curriculums have been explained in detail. The time tables, diagrams of the educational system and some related documents are given as photocopies in order to avoid typing errors and to reflect the original documents clearly.