Ankara'da yaşayan Kazak Türkleri'nin kültürleşme süreci
  1. Tez No: 22088
  2. Yazar: MİKİKO UEHARA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BOZKURT GÜVENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Antropoloji, Anthropology
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antropoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
ÖZET Bu araştırmada Türkiye'ye göç eden Kazak Türkleri'nin kültürleşme süreci incelenmiştir. 1938 yılında Çin baskısı altında Altay bölgesinden kaçarak Hindistan ve Pakistan'a göç eden bazı Kazaklar, 1953 yılında Türkiye'ye yerleşmişlerdir. 1971 yılından bu yana Ankara'daki Aktepe semtinde yaşayan Kazaklar (11 hane) ekonomi, dil, aile ve akrabalık sistemi, din, ahlak, eğitim, sosyal ilişkiler, töreler ve değer yargıları kurum ve benzeri kurumların nasıl ve hangi boyutlarda değiştiği, alan çalışması yapılarak araştırılmıştır. Araştırmada elde edilen bulgular özetle şunlardır: Ekonomi ve dil kurumları diğer kurumlara göre daha hızlı değişmiştir. Özellikle dil konusunda kuşak farklılığı gözlemlenmiştir. Kabile dışı evliliğinden kabile içi evliliğe doğru eğilim görülmüştür. Bununla birlikte farklı etnik gruplarla evliliğe doğru bir değişme belirtisi de vardır. Sonuç olarak, Türkiye'ye göç eden Kazaklar kültürel olarak kültürleşmeden çok asimilasyon (özümsenme) süreci içerisine girmiştir. Ancak 1991 sonunda başlayan Türkiye'deki Kazaklarla Kazakistan Cumî uriyeti arasındaki yeni ilişkiler, asimi lasyon sürecini yavaşlatabilecek bir faktör olarak düşünülmektedir. m
Özet (Çeviri)
SUMMARY The purpose of this research is- to analize the acculturation process of the Kazaks. In 1938, The Kazak group migrated from Altay Area in China to India and Pakistan, and in 1953 they have come and settled in Turkey. In 1971, some of the Kazaks who took refuge in Turkey, began to live in Ankara. In this research I have tried to study changes in economy, language, family and kinship, sosyal relations, customs, religion, morals and education in the Kazak community who now lives in Aktepe region of Ankara. The major findings of this research are as follows: Economy and language have changed faster than the other cultural traits. Specially in language, there are striking differences between generations. There is a tendency to change from exogamy to endogamy and to marry from different ethnic groups. As a result, there is a process of Slssi milat ion raifver than acculturation in Kazaks who have come to Turkey and now live in Ankara. But the new relations between the Kazaks in Turkey and the Kazaks in Kazakstan become an important factor which may slow the process of ongoing assimi lation. IV