20. yüzyıl batı resim sanatında aşk olgusu
Phenomenon of love in the 20th century western painting
- Tez No: 220878
- Danışmanlar: Y.DOÇ. SEMRA DAŞÇI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Aşk olgusu, Rönesans'tan günümüze kadar, pek çok sanatçının tuallerine yansımıştır. Aşkın, Avrupa resim sanatında, 20. yüzyıldan önceki dönemlerde, belirli konular çerçevesinde ele alındığı görülmektedir. Yunan ve Roma mitolojisi, Eski ve Yeni Ahit ve edebi eserlerdeki kahramanların aşk öyküleri, önemli bir esin kaynağı olmuştur. Genel olarak bakıldığında, Rönesans'tan 20. yüzyıla kadar uzanan zaman diliminde, ortak konuların değerlendirildiği izlenebilir. Ancak, belli dönemlerde, bazı toplumlara ve yaşam biçimlerine özgü aşk yaklaşımları da göze çarpar. Örneğin, Barok dönem Hollanda resminde aşk mektupları yaygın olarak işlenmiş bir konudur. Sanatsal anlamda çok farklı üsluplar sunan 20. yüzyılın tanık olduğu sanat akımları, aşkı betimlerken daha özgür ve bireyci bir yol izlemiştir. Eski ve Yeni Ahit, Yunan ve Roma mitolojisi nadir olarak resim dünyasına girmiştir. Sanatçılar, çeşitli akımların renk, biçim ve kompozisyon anlayışı doğrultusunda iç dünyalarını yansıtma cesaretini göstermişlerdir. Art Nouveau, Dışavurumculuk, Kübizm, Dada, Gerçeküstücülük, Art Deco ve Paris Okulu akımları, aşkı kendilerine özgü şekillerde tuallere yansıtmıştır.
Özet (Çeviri)
Phenomenon of love has been depicted by many artists, from Renaissance to our day. It can be seen that, love was considered under certain headings, in European painting, in periods before the 20th century. The love stories of the figures in Greek and Roman mythology, Old and New Testament and literature, had been an important source of inspiration. In general, it can be said that, common subjects have been depicted, in the time period from Renaissance till the beginning of the 20th century. However, in certain periods, some unique love subjects which belong to a certain society and life style can also be seen. For example, in Holland, love letters were a widespread subject in the Baroque era. 20th century which was very rich in terms of different artistic productions had witnessed many art movements that were individualistic and free in the depiction of love. Old and New Testament, Greek and Roman mythology were rarely included in the world of painting. Artists, in accordance with the color, form and composition understanding of various movements, showed the courage to reflect their inner worlds. The movements called Art Nouveau, Expressionism, Cubism, Dada, Surrealism, Art Deco and School of Paris, depicted love in their own ways.