Antik çağ'da Karia Bölgesi'nde Dionysos kültü ve şarap üretimi
The cult of Dionysos and wine production in Caria Region in antiquity
- Tez No: 220879
- Danışmanlar: DOÇ. DR. A. KAAN ŞENOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalısmada, antik çag'da Karia Bölgesi'nde Dionysos kültü ne sarap üretimi incelenmistir. Özellikle sikkeler ve yazıtlar yardımıyla 19 Karia kentinde Dionysos kültü bulundugu saptanmıstır. Bu kentler: Alabanda, Antiokheia, Aphrodisias, Apollonia Salbakos, Attuda, Euromos, Halikarnassos, Harpasa, Iasos, Kidramos, Knidos, Mastaura, Myndos, Nysa, Orthosia, Sebastopolis, Tabae, Tralleis, Trapezopolis'dir. Dionysos bu kentlerin sikkeleri üzerinde en çok thyrsos, kantharos ve üzüm salkımı ile betimlenmistir. Tanrının en çok birlikte görüldügü hayvan panterdir. Bu nedenle Dionysos'un Karia Bölgesi'nde ?sarap tanrısı? kimliginin yanı sıra ?doga tanrısı? olarak da tapınım gördügü anlasılmıstır. Knidos'dan gelen yazıt ise kentte bir Dionysos senligi yapıldıgını kanıtlamaktadır. Karia Bölgesi'nde daglık alanlar teraslandırılarak tarımsal alan kazanma yoluna gidilmistir. Özellikle Knidos tarafından uygulanan ve asma tarımına uygun oldugu bilinen ?basamak teras? tipindeki teraslar Gerga ve Rhodos Peraiası'nda da görülmektedir. Knidos, Myndos, Bybassos, Alinda ve Gerga, kentlerinde sarap presi olarak kullanılmıs presler tespit edilmistir.
Özet (Çeviri)
In this study, the cult of Dionysos and wine production in Caria Region in antiquity are examined. The cult of Dionysos is established in 19 Carian cıties by means of the coins and inscriptions. These cities are Alabanda, Antiocheia, Aphrodisias, Apollonia Salbace, Attouda, Euromus, Halicarnassus, Harpasa, Iasus, Cidramus, Cnidus, Mastaura, Myndus, Nysa, Orthosia, Sebastopolis, Tabae, Tralleis, Trapezopolis. Dionysos is depicted with his attributes thyrsos, kantharos and grape cluster on the coins. He is mostly seen with panther. Therefore, Dionysos is worshipped as both ?god of nature? and ?god of wine? in Caria Region. In addition to coins, inscriptions of Aphrodisias, Halicarnassus, Iasus and Cnidus have confirmed the cult of Dionysos in Caria Region. Particularly, inscriptions from Cnidus have pointed out the existance of feast in honour of Dionysos in Cnidus. Rough areas were terraced for agricultural zone in the Region. ?Step terrace? is favorable for vine agriculture and particularly this was carried out in Knidos and also appeared in Gerga and Rhodos Peraea. Wine presses have been found in Cnidus, Myndus, Bybassus, Alinda and Gerga.