Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi'nin yatay ve dikey entegre eğitim sistemine geçişinde değişim sürecinin yönetilmesine ilişkin öğretim üyelerinin beklenti ve algıları
Faculty members expectations and perceptions related to the management of the curricular change process towards vertically and horizontally integrated curriculum at the Ege University School of Medicine
- Tez No: 220891
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HAKAN ATILGAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Eko. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu araştırma, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde gerçekleşen ve yeni sonlanan program değişim süreci hakkında öğretim üyelerinin beklenti ve algılarının ortaya çıkarılmasını amaçlamaktadır. Araştırma tipi tanımlayıcı genel tarama modelindedir. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde yatay ve dikey entegre eğitim sistemine geçişteki değişim sürecinin yönetilmesine ilişkin öğretim üyelerinin beklenti ve algılarını ölçmek amacıyla, araştırmacı tarafından 70 maddelik bir ölçme aracı geliştirilmiştir. Öğretim üyelerinden her madde için beklenti ve algılarını 1 hiç- 4 çok olmak üzere 4 punalı bir Likert Ölçeği yardımı ile derecelemeleri istendi. Ölçme aracı izleyen üç fazda geliştirildi; 1) literatüre dayalı bir madde havuzu oluşturulması 2) uzman görüşlerine dayalı bir içerik geçerliliği çalışması ve 3) pilot uygulama. Ölçme aracında ayrıca, beklenti ve algılara etki edebilecek öğretim üyelerinin cinsiyet, yaş, akademik ünvan, çalıştıkları bölümler, değişim sürecinde rol alma, eğitim komisyonunda görev alma, yönetici olup olmama bağımsız değişkenleri de sorgulanmıştır. Ölçme aracı, araştırma evrenini oluşturan Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde çalışan 447 öğretim üyesi arasından uygun (convenience) örneklem tekniği ile seçilmiş 139 öğretim üyesine, 2006 yılı Kasım ve Aralık aylarında bırak-topla yöntemi ile uygulandı. Veriler SPSS 11.0 paket programı yardımı ile analizi edildi. Ölçme aracındaki beklenti ve algı perspektifleri için yapı geçerliği için Açıklaycı Faktör Analizi (AFA) yapıldı, KMO değerleri, Bartlett skorları hesaplandı. Güvenilirlik için Cronbach Alfa katsayıları hesaplandı. Maddlerin ortalama skorları ve ölçeğin toplam skorları (beklenti ve algı) hesaplandı. Ortalamaların karşılaştırılmasında t testi ve tek yönlü ANOVA kullanıldı.
Özet (Çeviri)
This descriptive survey study aims to investigate, expectations and perceptions of Ege University Faculty of Medicine?s faculty staff members about the management of curricular change process which has been recently finalized. In order to assess the faculty members? expectations and perceptions related to the managing of the toward vertically and horizontally integrated curricular change process, a self administrated 70 items questionnaire has been developed. Faculty staff members were asked to rate their expectation and perception levels for each item by a (1 none-4 a lot) point Likert type Scale. The development process of the questionnaire has been included following three phases; 1) a literature review based item pooling, 2) a content validity study by expert opinion method and 3) a pilot study. Beside the scale items, sex, academic title, department, active participation to change process, membership of the educational committee, managerial role within the faculty independent variables have been treated possible influencing factors and collected by questionnaire. From the total 447 faculty members, 139 have been selected with convenience sampling technique and the questionnaire has been handed out and collected by the researcher between November and December 2006. Data was analyzed by SPSS 11.0. For both two aspects (expectation and perception) construct validity of the questionnaire were measured by Exploratory Factor Analysis, KMO scores, Bartlett test and the Reliability (Cronbach Alpha) scores were calculated. Items? mean scores of all items and questionnaire total scores were calculated. The ?t? test and one way ANOVA were used for comparison of the means. Both the expectation and perception aspects of the questionnaire have found valid (KMO scores higher than 0.60 and Bartlett Tests of sphericity p>0,001) and reliable (Cronbach Alpha Scores 0.97 and 0.98).