Yavuz Özkan sinemasında Türk aile yapısı ve değerlerinin temsili
- Tez No: 220892
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ALEV FATOŞ PARSA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, İletişim Bilimleri, Performing and Visual Arts, Communication Sciences
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 233
Özet
Yavuz Özkan Sinemasında Türk Aile Yapısı ve Değerlerinin Temsili konulu bu araştırma, Türk toplumundaki aile yapısı ve değerlerini geçmişten günümüze kadar geçirdiği yapısal değişimlerle ortaya koymayı amaçlamakta ve Yavuz Özkan sinemasında bu değerlerin nasıl ve hangi ölçüde ele alındığını tespit etmeye çalışmaktadır. Araştırma, sürekli değişim gösteren toplumun dinamik yapısına bağlı olarak meydana gelen değişimlerin, sosyal bir kurum olan ailenin yapısı ve işleyişi üzerinde de değişimlere neden olacağı hipotezini savunmaktadır. Bu hipotezin sinema sanatında sorgulanması amacıyla Yavuz Özkan'ın imzasını taşıyan ve örnek olarak seçilen filmlerin çözümlemelerinde içerik analizi yöntemi ve göstergebilim çözümleme yöntemi kullanılmıştır. Yavuz Özkan, filmlerinde toplumsal sorunları temel alarak bu sorunların bireyler ve aileler üzerinde neden olduğu değişimleri göstermeyi amaçlamıştır. Özkan filmleri arasından seçilen örnek filmler de, aile kavramına yönelik mesajların bazen temel düzeyde irdelenerek izleyiciye aktarıldığı bazen de bir alt mesaj olarak temayı destekleyici konumda sunulduğu görülmektedir. Özkan, her iki konumda da filmlerinde aileye yer verirken, aileyi üzerinde temellendiği toplumdan, o toplumun kültüründen, döneme ait olarak yaşanılan toplumsal sorunlardan ve bu sorunların sonuçlarından bağımsız olarak düşünmemiş ve aile-toplum arasındaki ilişkiyi korumuştur.
Özet (Çeviri)
This research, titled ?Representation of Turkish Family Structure & Values in Yavuz Özkan?s Cinema?, intends to display the family structure and values in Turkish society together with its structural changes from the past to the present and to identify how and to what extent those values have been discussed in Yavuz Özkan?s Cinema. The research defends a hypothesis that the changes arising from the dynamic structure of a constantly-transforming society will bring about changes also in the structure and functions of the family which is a social institution. In the analyses of Yavuz Özkan?s films carried out to test this hypothesis in the art of cinema, the content and semiotic methods of analysis have been used. Yavuz Özkan, whose films are based on social problems, aimed to show the changes in individuals and families caused by those problems. In some of Yavuz Özkan?s films chosen for this research, it is observed that the messages towards the family concept appear to be a central theme or, in some cases, they are presented in the form of sub-messages supporting the same subject. In either case, Özkan made the family a central theme in his films and did not consider it to be independent of the society, the culture, any social problems peculiar to certain periods and the consequences of such problems, thus maintaining the tie between the family and the society.