İnterskalen üçgenin morfometrisi, nörovasküler yapılarla anatomik ilişkisi ve klinik önemi
Morphometry of the interscalene triangle, anatomical relationship with neurovascular structures and clinical importance
  1. Tez No: 880638
  2. Yazar: IŞINEL ELİF ÇELEBİ AYDINLIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERVET ÇELİK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Anatomi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
İnterskalen üçgen veya aralık (İSA), plexus brachialis truncus'larının ve arteria subclavia'nın içinde izlendiği, boynun yan tarafında yer alan bir bölgedir. İnterskalen üçgen tepe noktası, kafatasının tabanına doğru yukarı bakacak şekildedir. Üçgenin yatay tabanını costa prima'nın üst kenarı; dikey iki tarafını musculus scalenus anterior ve musculus scalenus medius oluşturur. Musculus scalenus anterior ile plexus brachialis'in ve arteria subclavia'nın konumlanmasında çeşitli varyasyonlar bilinmektedir. Bu varyasyonlar truncus'ların ve arteria subclavia'nın kasın önünden, içinden veya arkasından geçmesi şeklinde görülmektedir. Arteria ve vena subclavia ile plexus brachialis'in costa prima ile clavicula arasında sıkışması ve bu bölgenin içinden geçen yapıların basıya uğraması açısından interskalen aralık önem arz eder. Bu bölgede, Torasik Outlet Sendromu'nun tedavisi amacıyla yapılan total skalenektomi, transservikal skalenektomi gibi çeşitli cerrahi girişimlerde bulunulmaktadır. Bölgeye interskalen blok anestezi işlemleri, skalen kaslara botoks enjeksiyon uygulamaları da yapılmaktadır. İnsan kadavraları üzerine yapılan bu çalışmanın amacı interskalen üçgeni oluşturan ve içerisinden geçen anatomik yapıların ölçümlerini yaparak interskalen üçgenin lokalizasyonu hakkında morfometrik bilgileri genişletip Torasik Outlet Sendromu'nun cerrahi tedavisine, skalen kas spazmlarında botoks enjeksiyonlarına yardımcı olacak veriler üretmektir. Gereç ve Yöntem: Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Anatomi Anabilim Dalında bulunan %10 formalin tespitli, 20 adet kadavrada, sağ ve sol olmak üzere toplam 40 tarafta interskalen üçgeni oluşturan yapılardan m. scalenus anterior ve m. scalenus medius'un uzunlukları dijital kumpasla ölçülmüştür. İnterskalen üçgenin içinden geçen truncus'lar ve arteria subclavia gibi anatomik yapıların, komşuluk ilişkileri, geçiş paternleri belirlenmiştir ve bu yapıların boyutları ImageJ programı kullanılarak ölçülmüştür. İSA alanı üç farklı şekilde hesaplanmıştır. Bulgular: Çalışmamızda interskalen üçgende arteria subclavia her zaman bu aralığın alt kısmından geçmiştir. Plexus brachialis'in truncus superior ve medius'ları bu boşluğun üst kısmından geçmiştir. Truncus inferior, arteria subclavia'nın arkasından interskalen üçgenin alt kısmından geçmiştir. İnterskalen üçgenin taban mesafesi tüm kadavralarda ortalama 9,1 mm, üçgenin tepesinin costa prima'ya dikey uzaklığı olarak hesaplanan ortalama yüksekliği 53,41 mm ve ImageJ programıyla ölçülen ortalama alanı 232,05 mm² bulunmuştur. Erkek ve kadın kadavraların sağ ve sol taraflarının morfometrik ölçümleri alınmıştır. İnterskalen üçgenin ImageJ programıyla ölçülen ortalama alanı erkek kadavralarda 239,01 mm² iken, kadınlarda ortalama alan 192,61 mm² olarak saptanmıştır. M. scalenus anterior ve medius kaslarının birleşim yerindeki interskalen üçgen tepe açısı ortalama 10,88 derece bulunmuştur. M. scalenus anterior, spinal sinir ön dalları ile ilişkisi açısından sınıflandırılıp 4 tipte incelenmiştir. Sinirlerin ve arteria subclavia'nın interskalen aralıkta bulunduğu klasik pozisyon olan Tip 1, kadavraların %75'inde gözlenmiştir. Tip 2'de m. scalenus anterior'u C5 ve C6 kökleri delip geçmiştir. Tip 2, %15 sıklığında görülmektedir. Tip 3'te C5 kökü m. scalenus anterior'u delmiştir. Tip 3'ün görülme sıklığı %7,5'tir. Tip 4'te C5, C6 kökleri ve arteria subclavia kası delmiştir. Tip 4 %2,5 olarak gözlenmiştir. Sonuç: Yaptığımız ölçümlerin sonuçları değerlendirildiğinde, plexus brachialis'in spinal köklerinin m. scalenus anterior üzerindeki konumunun ve skalen kasların başlangıç aldıkları servikal omurlardaki origolarının değişkenlik gösterebildiği görülmüştür. Bu çalışmada elde edilen uzunluk ve alan ölçümlerinin verileri, Torasik Outlet Sendromu'nda tanı ve tedavi yaklaşımlarını planlamada, anestezide interskalen blok uygulamalarında ve skalen kaslara uygulanan enjeksiyonlarda ilgili anatomik yapıların morfometrik özelliklerinin daha iyi anlaşılmasına yardımcı olacaktır.
Özet (Çeviri)
The interscalene triangle or space (ISA) is a region located on the side of the neck, where trunks of the brachial plexus and the subclavian artery are observed. The interscalene triangle has apex pointing upward towards the base of the skull. The horizontal base of the triangle is the upper edge of the costa prima. Its two vertical sides are formed by the scalenus anterior and scalenus medius muscles. Various variations are known in the positioning of the scalenus anterior muscle, plexus brachialis and arteria subclavia. These variations are seen in the way that the truncus and arteria subclavia pass in front of, inside or behind the muscle. The interscalene space is important in terms of the compression of the subclavian vessels and the brachial plexus between the costa prima and the clavicle and the compression of the structures passing through this region. Various surgical interventions such as total scalenectomy and transcervical scalenectomy are performed in this region for the treatment of Thoracic Outlet Syndrome. Interscalene block anesthesia procedures in the area and botox injections into the scalene muscles are also performed. The aim of this study on human cadavers is to expand the morphometric information about the localization of the interscalene triangle by measuring the anatomical structures that form and pass through the interscalene triangle and to produce data that will assist in the surgical treatment of Thoracic Outlet Syndrome and botox injections in scalene muscle spasms. Materials and Methods: The lengths of the scalenus anterior and scalenus medius muscles, which are the structures forming the interscalene region, were measured with a digital caliper on a total of 40 sides, right and left, of 20 cadavers fixed with 10% formalin in the Macroscopy Laboratory of the Anatomy Department of Ege University Faculty of Medicine. The transverse diameter lengths of anatomical structures such as trunks and arteria subclavian artery passing through the interscalene triangle were measured using the ImageJ software. ISA area was calculated in three different ways. Results: In our study, the subclavian artery always passed through the lower part of this interval in the interscalene triangle. The superior and middle trunks of the brachial plexus passed through the upper part of this space. The inferior trunk passed through the lower part of the interscalene triangle behind the subclavian artery. The base distance of the interscalene triangle was found to be 9.1 mm on average in all cadavers, the average height calculated as the vertical distance of the top of the triangle to the costa prima was 53.41 mm, and the average area measured with the ImageJ program was 232.05 mm². Morphometric measurements of the right and left sides of male and female cadavers were taken. While the average area of the interscalene triangle measured with the ImageJ program was 239.01 mm² in male cadavers, the average area in females was 192.61 mm². The average interscalene triangle vertex angle at the junction of the scalenus anterior and middle muscles was found to be 10.88 degrees. Scalenus anterior muscle was classified and examined in 4 types in terms of its relationship with the anterior branches of the spinal nerve. Type 1, the classical position in which the nerves and subclavian artery are located in the interscalene space, was observed in 75% of cadavers. In type 2, the scalenus anterior muscle is pierced by the C5 and C6 roots. Type 2 is seen with a frequency of 15%. In type 3, the C5 root pierces the scalenus anterior muscle. The incidence of type 3 is 7.5%. In type 4, C5, C6 roots and arteria subclavia pierce this muscle. Type 4 was observed at 2.5%. Discussion: When the results of our measurements were evaluated, it was seen that the position of the spinal roots of the brachial plexus on the scalenus anterior muscle and the origins of the scalene muscles in the cervical vertebrae where they originate may vary. The data of length and area measurements obtained in this study will help to better understand the morphometric properties of the relevant anatomical structures in planning diagnosis and treatment approaches in Thoracic Outlet Syndrome, interscalene block applications in anesthesia and injections applied to the scalene muscles.