Grafik tasarımda tipografinin sesi, sesin tipografisi
The typography of sound, the sound of typography in graphic design
- Tez No: 220902
- Danışmanlar: PROF. TEVFİK FİKRET UÇAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Söylenen sözün kağıt ya da ekran üzerindeki izi olan yazı, sadece bilgiyi saklamak içindeğil, aynı zamanda verilmek istenilen mesajı daha net bir biçimde aktarmak içintasarımcı tarafından biçimlendirilebilmektedir. Belirli bir tarz, kişilik kazandırmak,görsel çağrışım yaratmak, tipografi yardımıyla gerçekleşebilmektedir. Tasarımcı içinyazının temel işlevi olan okutmanın dışında farklı hedefler ve estetik kaygılar ortayaçıkmıştır.Ses kavramı ile birebir ilişki içerisinde olan yazı, söylenen sözün anlamını ve söylenişbiçimini, genel görünümü, havası ve duruşu ile verebilmektedir. Farklı karakterdekiyazılar, yuvarlak, sivri, süslü, sade, simetrik ya da asimetrik biçimleriyle, farklı görseletkiler yaratabilmektedirler. Tasarımcı tipografiyi çözümlerken kelimelerin, harflerinarasında bırakacağı farklı boşluklar, sayfa üzerindeki yerleşimleri, çeşitli büyüklükleri,ağırlıkları ve kullanacağı renkler ile vurgusu değişebilen sözcüklere görsel çağrışımlaryükleyebilmektedir. Üzerinde iyi çalışılmış bir tipografik yapıt, yazının içeriğine uygunolan veya zıtlık taşıyan görüntü sunabilmektedir. Sesin görsel biçimi olarak ifade edilentipografi, grafik tasarımcının en önemli ve etkili elemanıdır.
Özet (Çeviri)
Type, as the trace of spoken word on paper or screen, is not only for keeping theknowledge, but also for giving the message in a more effective way when designed by adesigner. A specific style and personality can be given and a visual association can becreated with the help of typographic designs. There are different objectives and estheticvalues for a designer, more than the basic function of type just as, giving the knowledgeor legibility.Type, in a direct relation with sound, can give both the meaning of the spoken word,and the way it was pronounced, with its general appearance, nature and essence. Typein different characters, creates different influences on the viewer with their rounded orsharp edged lines, decorated or subtle, symmetrical or asymmetrical aspect. Whiledesigning a typographic work, the designer can change the emphesis and can createdifferent visual connotations by using different spacing between letters, differentarrangements, various sizes, weights and colors. A typographic design can present animage that fits or contradicts the content of the text. Typography, the visual form of thesound, is one of the most important element of a designer.