Grafik tasarımda fotoğraf ve tipografi
Photograph and typography in graphic design
  1. Tez No: 388887
  2. Yazar: DUYGU KIZILDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN ERYILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Sahne ve Görüntü Sanatları, Fine Arts, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 201
Özet
Bu tez çalışmasının amacı grafik tasarıma etki eden en önemli iki elemanın yani fotoğraf ve tipografinin geçmişten günümüze kadar süren tarihsel serüvenini aktarmaktır. Tezin ilk bölümünde grafik tasarımın tanımından, tarihi gelişiminden ve günümüzü tamamen etkisi altına almasından bahsedilmiştir. Fotoğraf ve tipografiyi anlatmadan önce grafik tasarımın tanımını bilmek ve tarihini anlamak gerekmektedir. İkinci bölümde fotoğrafın kısa tarihi, insanların yaşamına dahil olması ve değişen zamanla birlikte hem bilimsel hem de görsel olarak geliştiği gibi toplumlar üzerinde oluşturduğu etkileri, iletişim ve reklamcılık alanında görsel bir araç olarak kullanımı dijital çağda bilgisayarın da icadıyla birlikte grafik tasarım içerisindeki önemi anlatılmıştır. Üçüncü bölüm tipografinin incelenmesine ayırılmıştır. Tipografinin tarihsel gelişimi, değişen zamanla ve akımlarla biçimlenmesi, günümüzde tipografinin kullanım alanları ve grafik tasarımdaki yeri tanımlanmaktadır. Bu çalışma ile sadece zamanın grafik tasarım ve öğeleri üzerine etkilerinden değil, grafik tasarımda fotoğraf ve tipografinin kullanımının toplumlar üzerine etkilerinden de bahsedilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to convey the historical adventures of photography and typography, which are the most two important elements that affect graphic design. In the first section of this thesis, definition, historical development and current efficacy of graphic design are being explained. Before explaining photography and typography, definition and history of graphic design should be fully apprehended. In the second section, a brief history of photography, the way that photography involved in people's life, the way it evolved both scientifically and visually, and its impacts on societies are being explained. Also its usage as a visual element in communication and advertising, its importance in graphic design within the digital era by the discovery of computer technologies are being expressed. The third section is dedicated to examination of typography. Historical development, its alteration by time and movements, current areas of use and its importance as a graphic design element is being identified. In this study, not only the effects of time on graphic design and its elements, but also the effects of usage of photography and typography in graphic design on societies are mentioned.