Anaokulu çocuk kitaplarında deneysel formlar
Experimental forms in preschool child's books
  1. Tez No: 220903
  2. Yazar: ARZU ERGÖL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. MEHTAP UYGUNGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Hızlı iletişim çağı ve popüler kültür egemenliği, kitle iletişim araçlarının da etkisiyle, insanları görsel mesaj yoğunluğu içinde bırakmaktadır. Dijital çağın hızlı yükselişi, en çok da çocukları bir tüketim öznesi konumuna indirgemektedir. Özellikle son yirmi yıldır çocuklara yönelik ürünlerdeki artış, tüketim çılgınlığının da etkisiyle yayınevleri için, çocuk kitaplarını ciddi bir pazar haline getirmektedir. 1990'lı yıllardan günümüze özellikle ülkemizde, yayınlanan çocuk kitabı sayısındaki artış da bunu desteklemektedir. Çocuk kitaplarının ticari getiri nedeniyle özensizce hazırlanışı ve seri şekilde piyasaya sunumu, içerik ve görsel kaliteyi arttırma kaygısı ve sorumluluğundan yayınevlerini uzaklaştırmaktadır. Tüm basılı malzemelerin üretiminin standartlaşmasından, çocuk kitapları da payını almaktadır. Böylece neredeyse aynı görsel malzeme ve içerikle hazırlanan kitaplar ortaya çıkmaktadır.Çocukların dünyasında görsel algılamanın önemi düşünüldüğünde; teknolojinin ve dijital dünyanın kitabın varlığını tehlikeye sokması ve neredeyse ?sanal? bir dünyayla görüntü karmaşasının içine doğan çocukların ilgisini çekmesi açısından, kitabın görsel tasarımının başarıya ulaşması ve ayırt edici olması beklenmektedir. Bu nedenle çocuk kitaplarındaki deneysel formlar çocuğun kitapla tanışması, görsel ve düşünsel dünyasının oluşmasının yanında, salt kitabın varlığı ve grafik tasarım alanına kazandırdıkları açısından da önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
The rapid communication age and the popular culture hegemony as well as the effect of the mass media cause the people to be involved in the visual message intensity. The quick rising development of digital age causes particularly the children to be reduced as a status of a consumption object. Particularly during the last twenty years, the increase of the products targeted the children caused the story books of children became a serious market for the publication houses in the whole market. The increase which was also noticed in our country from 1990s until today supports this fact. The carelessly done and mass production of story books related to the children release the publication houses from the responsibility for increasing the visual quality and content of such books. The standardization of each printed material has also reflected the negative effect on story books of children. Therefore the books which are almost prepared based on the same visual material and content occur.If it is considered that the visual perception in the world of children has indicated a great importance, it is expected to notice that the visual design of the book became successful and distinguishable from the point of view of attracting the interest of the children who were born in almost an imaginary world where the presence of the book became in a dangerous elimination process depending on the effects of technology and digital world. Therefore, the experimental forms in the books of children are important since those works enable the children to be met the book and constituted a visual and thoughtful world as well as providing contributions in the graphical design field.