Ukiyo-e ve çağdaş sanata yansımaları
Ukiyo-e and reflections to contemporary art
  1. Tez No: 220913
  2. Yazar: BAŞAK İNCE
  3. Danışmanlar: DOÇ. HAYRİ ESMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Baskı Sanatları Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
17. yy. ile 19. yy. arası Japonya, yarı kapalı bir dönemden geçerken, halkın yaşam standartları yükselir, bu durum onların kültürel alandaki taleplerini de değiştirir. Şehir yaşantısının geliştiği bu dönemde; Ukiyo-e tahta baskıları, halkın sanat eserlerine olan talebine bir cevap olarak ortaya çıkar. Yaklaşık iki yüzyıl boyunca Japonya'da rağbet gören bu tahta baskılar, Meiji Döneminin başlamasıyla; ticaret kapılarını açan Japonya'dan ticaret mallarıyla birlikte Avrupa ve Amerika'ya ulaşır.Avrupa için 19. yüzyıl birçok açıdan büyük değişimlere sahne olmuş bir dönemdir. En büyük değişikliğin yaşandığı alanlardan biri de sanattır. Batılı sanatçılar, ilk defa bu dönemde ukiyo-e tahta baskılarıyla karşılaşmışlardır. Japonya'da itibarını kaybetmekte olan bu baskılar; kompozisyon, renklerin kullanımı ve sadeliğiyle; Monet, Lautrec ve Van Gogh, gibi sanatçıların eserlerine ilham kaynağı olmuş ve Empresyonizm, Art Nouevau gibi hareketlere yön vermiştir. 20. yüzyılda ise batıda sanat, biçimsel ve düşünsel anlamda tam bir dönüşüme uğramıştır. Bu yüzyıl içinde birçok hareket ve akım sanat sahnesinden geçmiştir.Avrupa'ya ilk girdiği dönemde, sanatsal anlamda tetikleyici bir rol oynayan ukiyo-e, 20. yy. da giderek artan bir şekilde, koleksiyonerlerin ilgisini çekmiştir. Günümüz sanatında, gerek teknik anlamda gerek de biçimsel olarak ukiyo-e sanatı modern bir anlayışla hala karşımıza çıkmaktadır.Bu çalışmanın inceleme alanı; bir dönemin sanatına yön vermiş bu baskıların; günümüzde nasıl bir etkinliğe sahip olduğu; çağdaş sanat içinde kendine ne gibi bir kullanım alanı bulduğudur.
Özet (Çeviri)
While Japan, has a semi-closed period between 17th to 19th century, living standards improve and this situation change demands of the people in the cultural field. As city life blossoms, ukiyo-e woodblock prints become an answer to the people's demand for the artworks. These prints, that have been popular about two centuries, arrive on the shores of Europe and America with the opening of trade routes, at the beginning of Meiji period.The 19th century brings about many changes in Europe. Art is one of these fields that experience great changes. Artists encounter ukiyo-e prints for the first time during this period. They become inspiration to western artists. The color palette, composition and simplicity inspire artists such as Monet, Toulouse-Lautrec and Van Gogh and paved paths for artistic movements like Impressionism, and Art Nouveau. However in 20th century, on west, art has changed exactly by formal and ideological. Lots of streams and movements exist in a century.Ukiyo-e which acted as a triggering factor in artistically in its initial entrance to Europe for the fist time is interested by collectors more and more in 20th century and ukiyo-e is encountered by the meaning of technical and formal, still.This work focuses on ukiyo-e printmaking; how it affected and paved the road for new movements in art, its use and influence in contemporary art and the traditional and modern mannerisms this type of printmaking brings to head.