Felsefe açısından insan hakları ve insan hakları sorunları
Human rights and the problems of human rights in terms of philosophy
- Tez No: 220954
- Danışmanlar: PROF. DR. A. KADİR ÇÜÇEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sistematik Felsefe ve Mantık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Yüzyılımızda insanın yaşadığı en büyük problemler insan hakları alanındadır. Bu problemlerin çözüme ulaşabilmesi için, felsefenin insan hakları kavramını alıp bu kavramın sınırlarını oluşturan çerçeveyi çizmesi gerekmektedir. Günümüzde insan hakları kavramının içeriği gittikçe bulanıklaşmış, bulanıklaşmaya başlayınca da insan haklarının ne olduğuna dair bilgimiz belirsizlesin is. ir. Bu yüzden, insan hakları kavramını oluşturan çerçeveyi çizerken, sırasıyla 'kavram', 'insan' ve 'hak' kavramların, incelemek gerekmektedir. Bu kavram incelemesi s.ras.nda, insan haklarm.n tarihsel süreci içerisinde hangi savaşımların ürünü olduğu ancak felsefe yoluyla anlaşılabilecektir. Anahtar Sözcükler Kavram, İnsan, Hak, İnsan haklar
Özet (Çeviri)
In our century, the biggest problems, which human has to deal with, are in human rights area. In order to solve these problems, philosophy should shape the borderlines of human rights' concept which comes out as its frame, considering this concept. Recently, the content of human rights' concept has blurred, and as it has become unclear, we lack of knowledge about what human rights are. For this reason, the contents of 'concept', 'human' and 'right' need to be examined one by one while shaping the borderlines of human rights' concept. Whilst this examination, it is barely explained by philosophy, which struggles led human rights in its historical process. KEY WORDS Concept, Human, Right, Human Rights