İlköğretim 2. kademede öğrenci velilerinin resim-iş dersinden beklentileri
Expectations of students parents from the art painting courses in level 2 of primary education
  1. Tez No: 220966
  2. Yazar: SEZEN AKSU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BEDRİ YALMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Bu arastırma, ilkögretim 2. kademede ögrenci velilerinin resim-is dersinden beklentilerini belirlemek için yapılmıstır. Velilerin resim-is dersinden beklentilerinin ne düzeyde oldugu ve resim-is dersine bakıs açıları, demografik özelliklerde dikkate alınarak saptanmaya çalısılmıstır. Arastırma 2005-2006 egitim-ögretim yılında, Bursa ili, Osmangazi ilçesinden seçkisiz tabaka örnekleme yöntemi ile seçilmis 3 ilkögretim okulundaki 673 veli üzerinde gerçeklestirilmistir. Velilerin, 238'i 6.sınıf velisi, 227'si 7.sınıf velisi ve 208'i de 8.sınıf velisi olarak belirlenmistir. Arastırmada sosyoekonomik düzeye göre beklentilerin degisip degismedigi de bulgulanacagından, okulların belirlenmesinde bölgelerin demografik yapıları göz önünde bulundurulmustur. Bu arastırmada, anket teknigi uygulanmıstır. Ögrenci velilerine 4 bölümden olusan 61 soruluk bir anket formu dagıtılmıs, sonuçlar SPSS istatistik programında çözümlenmis ve yorumlanmıstır. Öncelikle velilerin kisisel ve demografik özellikleri belirlenmis, ardından arastırmanın bulgularında, anket formunda yer alan önermelere velilerin katılıp katılmadıklarına dair yüzde ve frekans dagılımları elde edilmistir. Daha sonrada veli beklentileri sosyoekonomik düzeye göre; yasa göre, meslege göre, aylık gelire göre, ögrenim düzeyine göre ve okullara göre karsılastırılarak aralarında farklılıklar olup olmadıgı bulgulanmıstır. Yine velilerin anket formunda belirtmis oldukları kisisel görüslerde degerlendirilerek arastırmaya dahil edilmistir. Arastırmanın sonucunda, velilerin büyük çogunlugunun sanata yada sanatın herhangi bir dalına karsı ilgilerinin olmadıgı ve genellikle sanatsal aktivitelere katılmadıkları fakat resim-is dersi konusunda yaklasımlarının ve beklentilerinin genel olarak olumlu yönde oldugu görülmüstür. Bunun yanında, bazı olumsuz yaklasımlar da saptanmıstır. Velilerin resim-is dersinden beklentileri arasında yasa göre anlamlı bir farklılık bulunamamıs fakat meslege, egitim düzeyine, aylık gelire ve okullara göre anlamlı farklılıklar bulgulanmıstır. Bu farklılıkların nedeninin, sosyoekonomik düzeylerinden kaynaklandıgı, yine velilerin, bu ders ile ilgili yeterli bilgiye sahip olmamalarının da bunda etkili olugu, bu nedenle de, velilerin sanat egitimi ve resim-is dersi konusunda bilgilendirilmelerinin gerektigi, iyi bir okul-aile isbirligi ile bunun mümkün olabilecegi ve sanat egitiminin istenilen düzeye çıkarılmasında bu iliskinin fayda saglayabilecegi düsünülmektedir. Anahtar Sözcükler Sanat Egitimi Resim- s Egitimi Sosyoekonomik Düzey Okul- Aile sbirligi
Özet (Çeviri)
This research was executed in order to establish the expectations of students? parents from the art painting courses in level 2 of primary education. It was tried to set out at which level are the expectations of parents from art painting courses and their viewpoint on art painting course, considering demographic aspects as well. This research was conducted on 673 parents at 3 primary schools located at Bursa city, Osmangazi district, that were selected through random class sampling method, in academic year of 2005-2006. 238 of parents were selected to be parents of class 6, 227 of class 7, and 208 of class 8. In this research since it was discovered whether expectations vary depending on socioeconomic level, demographic structures of the regions were taken into consideration when selecting the schools. In this research, questionnaire methodology was applied. An questionnaire form consisting of 4 sections comprising 61 questions were handed out to the students? parents, and the results were analyzed, and then percentage and frequency distributions on whether parents participated in propositions contained in questionnaire form were obtained in the findings of the research. Then it was discovered if there is any variation between the expectations of the parents comparing them depending on socioeconomic level, age, occupation, monthly earning, education level and schools. Again the personal thoughts of the parents which they stated in the questionnaire were evaluated and included in the research. In the result of the research, it was observed that a big majority of parents are not interested in the art or any branch of art and that they do not usually participate in artistic activities, but their approaches to and expectations from the art painting course were positive in general. However some negative approaches also were ascertained. Amongst the expectations of parents from art painting course, there was no significant variance found depending on the age, but significant variances were found depending on occupation, level of education, monthly earning, and schools. It is thought that the reason of such variances is arising from their socioeconomic levels, and yet lack of sufficient knowledge on this course is effective thereto, and therefore it is required to inform parents on art education and art painting course, and that this can be achieved through a good school-family collaboration and this relation shall be beneficial to promoting the art education to the desired level. Key Words Art Education Art Painting Education Socioeconomic Level School-Family Collaboration