İslâm kelâmında kozmolojik delil (hudûs - imkân)
The cosmological argument in İslamic theology(hudūth - imkān)
- Tez No: 220973
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CAĞFER KARADAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kelam Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 222
Özet
Kozmolojik delil, tek bir spesifik delil olmaktan ziyade bir delil türünü ifade eder. Bu deliller, âlem hakkında ön kabul olarak varsayılan bir takım gerçekliklerden hareketle tek bir varlıgın, özelde de Tanrı'nın varlıgını çıkarsama seklinde bir istidlâl biçimi sergilerler. Soyut kavramların analizinden ziyade insanın görülür âlemdeki tecrübe ve müsahedesine dayandıgı için her dönemde ragbet gören deliller olmuslardır. 9slâm kelâmında farklı kozmolojik delil formları kullanılmakla birlikte, âlemin yaratılmıslıgı (hudûs) delili, bu düsünce çizgisinin karakteristik delili olmustur. Yabancı kültürlerden tevarüs edilen atom teorisi, kelâmcıların elinde mutlak kudret ve irade sahibi yaratıcı bir Tanrı'nın varlıgını ispatlamaya zemin olusturacak tarzda evrilmis ve delil bunun üzerine bina edilmistir. Çalısmada ilk olarak 9slâm dısındaki kültürlerde kozmolojik delil örneklerine yer verilmistir. Daha sonra kelâmın iyice felsefîlestigi döneme kadar olan kozmolojik delil kurguları üzerinde durulmustur. Son kısımda da kelâmın deliline yönelik elestiriler üzerinde durularak bunların isabetli olup olmadıgı hususu irdelenmistir. Anahtar Sözcükler Kelâm Allah'ın varlıgı Kozmolojik delil Hudûs 9mkân
Özet (Çeviri)
The cosmological argument is less a particular argument than an argument type. It uses a general pattern of argumentation that makes an inference from certain alleged facts about the world to the existence of a unique being, generally referred to as God. It has always been popular because of being based on observation and experience of the world, rather than the analysis of abstract philosophical notions. Although the various forms of cosmological argument have been used in Islamic theology, the creation argument (huduth) has been the characteristic kalam argument for the existence of God. The atomic theory which had been inherited from other cultures, evolved in the hands of Muslim theologians and paved the way for demonstrating the existence of the creator God with absolute will and power. As an introduction to study, the examples of cosmological argument in non- Islamic cultures have been examined. Then, the cosmological argument versions up to the time that the Islamic theology became much more philosophical have been elaborated. In the last chapter, the critiques of the kalam argument have been studied, and it has been questioned whether they could be justified. Key Words Islamic theology (Kalam) existence of God the cosmological argument huduth imkan