Benlik saygısı ve dindarlık ilişkisi
Self-esteem and religion relationship
  1. Tez No: 220974
  2. Yazar: NURTEN KIMTER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYATİ HÖKELEKLİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Psikolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 385
Özet
Bu çalışmanın amacı, Üniversite öğrencilerinde dindarlık (dinsel yaşantı biçimleri ve öznel dindarlık algısı) ile benlik saygısı arasındaki ilişkiyi incelemektir. Bu amaçla Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi, Onsekiz Mart Üniversitesi İlahiyat, Eğitim bilimleri, Fen-Edebiyat, Mimarlık ? Mühendislik ve Ziraat fakülteleri ile Onsekiz Mart Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu'nda öğrenim gören 632 öğrenciye Dindarlık Ölçeği ve Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği'nden oluşan anket formu uygulanmıştır.Araştırmadan elde edilen bulgulara göre araştırmanın örneklemini oluşturan üniversiteli gençlerin dinsel yaşantı biçimleri (İnanç, İbadet ve etki) ve öznel dindarlık algıları ile benlik saygısı ve diğer alt ölçeklerdeki düzeyleri arasında değişik ilişkilerin var olduğu gözlemlenmiştir. Ayrıca dindarlık ve benlik saygısı ile sosyo-demografik değişkenler arasında anlamlılık derecesinde farklılıkların, ilişki ve etkileşimlerin olduğu tespit edilmiştir.Çalışmanın sonunda dindarlık boyutlarından (dinsel yaşantı biçimleri) inanç boyutu ile benlik saygısı arasında pozitif ve anlamlılık düzeyine ulaşan bir ilişki olduğu görülmüştür.Yani üniversite öğrencilerinin dini hayatın inanç boyutundan aldıkları puanların yükselişine paralel olarak benlik saygısı puan ortalamalarının da yükseldiği gözlenmiştir.Buna karşılık araştırmamızda dindarlığın ibadet ve etki boyutları ve öznel dindarlık algısı ile benlik saygısı arasında anlamlılık düzeyine ulaşan herhangi bir ilişkiye rastlanmamıştır. Ayrıca dindarlık(dindarlık boyutları ve öznel dindarlık algısı) ile Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği'ndeki diğer alt ölçekler arasında değişik ilişkilerin var olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims at observing the relation between religiousness (religious life styles and subjective religiousness perception) and self-esteem of university students. For this reason, 632 students studying at Uludağ University Faculty of Theology, Onsekiz Mart University Faculty of Educational Sciences, Faculty of Science and Letters, Faculty of Architecture-Engineering, Faculty of Agriculture and Onsekiz Mart University Vocational College have been employed a poll on Religiousness Scale and Rosenberg Self- Esteem Scale.According to the findings of this study , there are different relations among the religious life styles (belief, worship and effect), subjective religiousness perceptions, self-esteem and other levels at subscales of the university students constituting the sampling of the study. Besides, it has been established that there are differences, relations and interactions at meaningfulness degree among religiousness, self-esteem and socio-demographic variants.At the end of the study it has been observed that there is a positive relation reaching meaningfulness level between the dimension of belief; one of the dimensions of religiousness (religious life styles) and self-esteem. That is, it has been observed that self-esteem averages of scores have increased parallel with the rise in scores the university students got from the dimension of belief of religious life.On the other hand, no relation reaching meaningfulness level among worship and effect dimensions of religion and subjective religiousness perception and self-esteem has been encountered. In addition, it has been observed that there are different relations between religiousness (dimensions of religiousness and subjective religiousness perception) and other subscales at Rosenberg Self- Esteem Scale.